ترکیه به دنبال جلب موافقت پارلمان برای مداخله در سوریه و عراق

پارلمان ترکیه امروز (سه‌شنبه) درخواست ارائه شده توسط احمد داوود اوغلو را مورد بررسی قرار می‌دهد که براساس آن به ارتش ترکیه اجازه مداخله در سوریه به منظور حمایت از امنیت ملی ترکیه داده می‌شود.

پارلمان ترکیه امروز (سه‌شنبه) درخواست ارائه شده توسط احمد داوود اوغلو را مورد بررسی قرار می‌دهد که براساس آن به ارتش ترکیه اجازه مداخله در سوریه به منظور حمایت از امنیت ملی ترکیه داده می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، در صورت موافقت پارلمان با این درخواست، ترکیه می‌تواند در عراق مداخله کرده و همچنین عملیات نظامی در داخل اراضی سوریه انجام دهد. این تصمیم همچنین این امکان را به ترکیه می‌دهد تا به حملات علیه پایگاه‌های افراد مسلح حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) که در کوه‌های قندیل در شمالی‌ترین مناطق عراق مستقر هستند، ادامه دهد.

در همین حال منابع رسمی ترکیه در مصاحبه با الشرق الاوسط، اعلام کردند که آنکارا همچنان به شرط‌های سه‌گانه خود برای مشارکت کارآمد در ائتلاف علیه داعش در سوریه و عراق پایبند است و این علی‌رغم آن است که آمریکا اشتیاق خاصی رابرای برآوردن ساختن خواسته آنکارا که همان مداخله زمینی در سوریه و ایجاد منطقه حائل در مرزها است، نشان نمی‌دهد.

در همین حال نیروهای ترکیه‌ای تانک‌های بیشتری را در خط مرزی با سوریه مستقر کرده‌اند که این اقدام در پی سقوط خمپاره‌هایی در ترکیه صورت گرفت.

یک منبع نزدیک به احمد داوود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه نیز اعلام کرد که نیروهای ترکیه‌ای آماده‌ هستند و این تانک‌ها می‌توانند درهر لحظه‌ای برای حمایت از مردم ترکیه در صورت ادامه شلیک خمپاره‌ها وارد سوریه شوند.

منابع رسمی ترکیه همچنین با بیان اینکه طرح‌هایی برای ایجاد منطقه حائل وجود دارد، اعلام کردند که این گزینه می‌تواند خطر افزایش قدرت پ.ک.ک را کاهش دهد و مانع از ارسال سلاح‌ به نیروهای کرد در سوریه شود.

در پی تشدید درگیری‌های داعش و گروه‌های کرد در شهر کوبایه در استان حلب سوریه و سقوط خمپاره‌هایی به اراضی ترکیه، ارتش ترکیه روز گذشته تانک‌هایی را به مرزهای خود با سوریه فرستاد و تدابیر امنیتی را در منطقه تشدید کرد.

انتهای پیام

کد N523430