معاون پژوهشی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره):

افراط‌گرایی در تعصبات خشک و تحجرگرایی ریشه دارد

یک عضو بنیاد باران گفت: برای مقابله با افراطی‌گری در منطقه باید دین اسلام را برای مسلمانان تبیین عقلانی کرد.

یک عضو بنیاد باران گفت: برای مقابله با افراطی‌گری در منطقه باید دین اسلام را برای مسلمانان تبیین عقلانی کرد.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن گیوه‌چی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به اینکه افراطی‌گری برخلاف تبلیغات انجام گرفته به سال‌های اخیر مرتبط نمی‌شود بلکه ریشه در سال‌های دور دارد، اظهار کرد: سایر ادیان به ویژه مسیحیت و یهودیت برای اینکه مقابل گسترش اسلام را بگیرند علیه آموزه‌های دین اسلام تبلیغات منفی انجام دادند.

وی در ادامه افزود: اینگونه تبلیغ می‌شود که دین مسیحیت دین رحمت و عفو است اما اسلام دین شمشیر و خشونت است در حالیکه اینگونه نبوده و قرآن از پیامبر به عنوان رحمةللعالمین نام برده است.

معاون پژوهشی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) در ادامه با بیان اینکه برخی از متدینین ابه جای پرداختن به جنبه‌های فراوان رحمت دین اسلام و پیامبر (ص)، بیشتر به اشداء علی الکفار پرداخته‌اند، خاطرنشان کرد: این عده کافر را کسی می‌دانند که باورهای آنها را قبول نداشته باشد در واقع آنها به دنبال کسانی که قرآن آنها را کافر می‌نامد، نیستند.

گیوه‌چی همچنین گفت: کافی است ما به قرآن و اوصاف پیامبر (ص) مراجعه کنیم. سوره‌های قرآن با بسم الله الرحمن الرحیم آغاز می‌شود و این سوره‌ها با صفتی غیر از رحمت و مهربانی شروع نمی‌شود. آیات بسیاری از قرآن درباره رحمت و مهربانی صحبت کرده است.

این عضو بنیاد باران در ادامه با اشاره به اینکه اکنون تبلیغات گسترده‌ای توسط رسانه‌های غربی انجام می‌گیرد تا افراطی‌گری و خشونت را با اسلام مترادف کنند، اظهار کرد: ما حتی سراغ نداریم که یکی از رفتارهای خشونت‌طلبان امروز را پیامبر (ص) انجام داده باشد. حتی پیامبر (ص) در فتح مکه مخالفان خود را عفو کرد در واقع این خشونت‌ها ریشه در تعصبات خشک بخشی از مسلمانان دارد و همچنین عده‌ای نیز برای منافع شخصی خود در بین مسلمانان تفرقه ایجاد می‌کنند.

به گفته وی، دست‌های خارجی نیز در کار است تا از این موقعیت بهره ببرند.

معاون پژوهشی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) در ادامه افزود: برای مقابله با افراطی‌گری باید حقایق دین اسلام و سنت پیامبر (ص) به صورت دقیق بیان شود تا روشن شود که اسلام دین خشونت نیست. همچنین باید آنچه به نام دین به دیگران عرضه می‌شود را از دین زدود.

وی در پایان با اشاره به ضرورت تبیین عقلانی دین و استفاده از استدلال و برهان برای روشن کردن مسلمانان، خاطرنشان کرد: عده‌ای اکنون به دلیل تحجرگرایی اقدامات افراطی و خشونت‌طلبانه‌ای را به نام دین انجام می‌دهند.

انتهای پیام

کد N523350