جنجال فیسبوکی در عراق

ایرنا نوشت:


همه این جنجال از یک دعوت ساده به تظاهرات علیه حیدرالعبادی نخست وزیر عراق در فیسبوک شروع شد. این پیام به سرعت در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی تکثیر شد و همه کاربران نیز از گیرندگان پیام خواستند آن را در اختیار دیگران قرار دهند.


طراحی این فراخوان و محورهای اعتراضی به گونه ای بود که در نگاه اول هر مخاطبی تصور می کرد ، این جریان حرکتی از سوی نوری المالکی است که به دلیل کسب بیشترین کرسی های پارلمان خود را برای تشکیل دولت محق می دانست و سرانجام هم برای حفظ وحدت عراق و جلوگیری از تشتت و تفرقه، کنار کشید تا العبادی از دل رایزنی های طولانی در ائتلاف ملی عراق بیرون بیاید و اکنون تلاش دارد تا با ایجاد بلوا به قدرت بازگردد.

مهمترین محورهایی که در بطن پیام اولیه علیه العبادی دیده می شود، شامل اعتراض به دستور توقف حملات به شهرها و مناطق مسکونی استان های درگیر عملیات نظامی، فاجعه شکست و کشتار نظامیان در الصقلاویه در استان الانبار(هفته گذشته)، حمایت از عملیات ائتلاف بین المللی علیه داعش از سوی عبادی و انتقادهای تند وی از نوری المالکی، پیش از عزیمت به نیویورک و برکناری فرماندهان نظامی نزدیک به مالکی است.

هرچه بر دامنه این جنجال مجازی در دو سه روز گذشته افزوده می شد، لحن پیام ها نیز خشن تر و توهین آمیزتر می شد، تا جایی که العبادی ، هم حزبی قدیمی نوری المالکی را خیانت کار و وابسته به قدرت های خارجی قلمداد کرده و خواستار اسقاط وی از طریق راهپیمایی به سمت بغداد شدند.

پیام اولیه دارای هیچ نام و نشان و عنوانی نبود و بعد از آن هم هیچ گروه و شخصیتی حاضر به پذیرش مسوولیت آن نشد و سرانجام این نوری المالکی بود که در جریان سفر دیروز یکشنبه اش به استان بابل ، رسما وارد ماجرا شد و از همه هوادارانش خواست، از همراهی با این جریان مشکوک ، شکل گرفته در فضای مجازی خودداری کرده و گفت که حزب الدعوه، - حزبی که العبادی و مالکی هر دو از رهبران آن به حساب می آیند – موافق تضعیف العبادی نیست.

وی همچنین به این نکته هم اشاره کرد که 'ماهیت کسانی که دعوت به تظاهرات علیه العبادی کرده اند، مشخص نیست.'

این پیام جنجال برانگیز در دو روز گذشته از شبکه های اجتماعی به خبرگزاری ها و شبکه های تلویزیونی و روزنامه ها کشیده شد و برخی از این رسانه ها که جهت گیری هایشان حاکی از مخالفت اساسی با نظام سیاسی نوین عراق است، تلاش کردند از آن بهره برداری کنند.

بطوری که برخی از این رسانه های همسو که در طول سه ماه گذشته با حمله به نیروهای مردمی ، بطور غیر مستقیم از داعش دفاع کرده اند، گزارشی از قول یک منبع نزدیک به العبادی منتشر کردند که ادعا داشت : نوری المالکی از ترس افشای پرونده های فساد در دولت قبل از سوی العبادی این جریان را در فضای مجازی به راه انداخته است.

درحالی که نوری المالکی منشاء این جریان مجازی را که حالا رسانه ای شده، نامعلوم دانسته و از هوادارانش درخواست کرده که به آن توجه نکنند، اما باز هم رسانه های یاد شده ، ماجرای حمله به العبادی را در قالب خبر، گزارش، تحلیل و حتی طنز به مالکی منتسب می کنند.

در محافل خصوصی در بغداد اما ، شنیده می شود که این جریان کاملا مشکوک است و با هدف ایجاد تنش و شکاف در میان ائتلاف شیعی، از طریق ایجاد درگیری میان نوری المالکی و حیدرالعبادی، براه افتاده است. شک براندازترین بخش داستان اینجاست که هنوز یک ماهی از بر سر کار آمدن دولت حیدرالعبادی نگذشته است و در عین حال بیشترین کارشکنی ها بر سر راه تکمیل پروسه تشکیل دولت العبادی را جریان های به شدت مخالف مالکی در هشت سال گذشته داشته اند.

تضعیف نیروهای ارتش و مردمی در جنگ علیه داعش، از مهمترین محورهای هدف گذاری شده در این جریان مجازی دانسته می شود.

در شرایطی که تهدید داعش همچنان وجود دارد و عملیات ائتلاف ضد آمریکایی با مشارکت برخی کشورهای منطقه، عمدتا حامیان داعش، تردید برانگیز است و دولت شیعی را در شرایط حساسی قرار داده، آیا طبیعی است که این جریان از دل نیروهایی شکل گرفته باشد که خود آن را تشکیل داده اند؟

52261

کد N523346