مرکل: حل بحران اوکراین راهی دشوار و طولانی می‌طلبد

اوكراين

صدراعظم آلمان گفت: تغییر مواضع آمریکا و اتحادیه اروپا در برابر اقدامات روسیه در اوکراین راهی طولانی و دشوار می‌طلبد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از شبکه بلومبرگ، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در کنفرانس خبری مشترکی با آلکساندر استاپ، نخست وزیر فنلاند گفت: من شاهد تغییری در مواضع روسیه نیستم. گاهی در تاریخ یک نفر باید برای پیمودن مسیر دشوار آماده باشد.

استاپ که کشورش طولانی‌ترین مرز اتحادیه اروپا را با روسیه دارد، تاکید کرد: بحران و درگیری‌های اوکراین قرار نیست به زودی حل و فصل شود.

ارتش اوکراین از زمان امضای یک آتش بس با شورشیان حامی روسیه در پنج سپتامبر بدترین خسارت‌ها را متحمل شده است.

طی 24 ساعت اخیر 9 نیروی ارتش اوکراین کشته و 27 تن زخمی شده‌اند. درگیری‌های اوکراین که منجر به بزرگترین بحران پس از جنگ سرد بین روسیه و اتحاد ناتو شده مرگ بیش از 3500 تن و فرار دست کم 615 هزار تن از خانه‌هایشان را در پی داشته است.

در همین حال پیتر ویتیگ سفیر آلمان در آمریکا درباره اتفاقات اخیر گفت: هیچ‌کس گمان نمی‌کرد که پوتین چنین اقدام خطیری را انجام دهد و به این وسیله اروپا را به شرایط پیش از سال 1989 بازگرداند. او در ادامه اظهار کرد: با سیاست پوتین اعتمادهای زیادی نابود شد و به نظر من به دست آوردن دوباره این اعتماد چالش بزرگی است.

نخست وزیر فنلاند نیز مجددا بر تلاش کشورش بر عضویت در اتحاد ناتو تاکید کرد و مدعی شد تلاش‌های فعلی ناتو در همکاری با این سازمان برای مقابله با تصمیمات روسیه به معنی کنار گذاشتن تلا‌ش‌ها برای عضویت فنلاند در ناتو نیست.

انتهای پیام

کد N523254