لاوروف: گسترش ناتو به سمت بالکان اقدام تحریک‌آمیز است

روسيه,ناتو

وزیر امور خارجه روسیه گفت: گسترش ناتو به سمت جمهوری‌های متعلق به یوگسلاوی سابق شامل بوسنی، مقدونیه و مونته‌نگرو یک اقدام تحریک‌آمیز تلقی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، مسکو با گسترش ناتو به سمت مناطق کمونیستی سابق در شرق و جنوب شرقی اروپا مخالفت کرده است.

سه جمهوری مونته‌نگرو، مقدونیه و بوسنی به دنبال آن هستند تا با پیروی از آلبانی و کرواسی به ائتلاف نظامی ناتو بپیوندند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه با یک روزنامه بوسنیایی در خصوص مساله پیوستن این سه جمهوری به ناتو گفت: در خصوص توسعه ناتو من چنین چیزی را یک اشتباه و حتی به نوعی یک اقدام تحریک‌آمیز می‌بینم.

وی‌ خاطرنشان ساخت: این کار به نوعی یک سیاست غیر مسئولانه است که به عزم ایجاد نظام امنیت مشترک و برابر در اروپا که برای همه، صرف‌نظر از اینکه عضو این ائتلاف یا ائتلافی دیگر باشند، کاملاً مساوی باشد، آسیب وارد می‌کند.

این در حالی است که روسیه دارای منافع حوزه انرژی در منطقه بالکان بوده و با اسلاوهای این منطقه که همچون روس‌ها، مسیحی ارتودوکس هستند روابطی تاریخی دارد. با این حال این که کشورهای زیرمجموعه یوگوسلاوی سابق به دنبال پیوستن به اتحادیه اروپا و ناتو هستند نشان می‌دهد که نفوذ مسکو تضعیف شده است.

نزدیک‌ترین جمهوری به پیوستن به ناتو جمهوری مونته‌نگرو است. پیوستن بوسنی به اتحادیه اروپا و ناتو نیز به دلیل مناقشات قومی داخلی و کندی اصلاحات به تاخیر افتاده و مقدونیه نیز به سبب مناقشه با یونان بر سر نام این کشور فعلا نمی‌تواند به ناتو بپیوندد.

تنها صربستان که شاید بتوان آن را نزدیک‌ترین هم‌پیمان روسیه در منطقه تلقی کرد، برنامه فعالی برای عضویت در ناتو ندارد.

لاوروف تصریح کرد، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه اواسط اکتبر به صربستان سفر خواهد کرد تا در مراسم گرامیداشت هفتادمین سالگرد آزادی بلگراد از اشغال آلمان نازی شرکت کند.

انتهای پیام

کد N522945