فیلم/ گلچین سخنان هاشمی درباره پایان جنگ

جنگ,امام خميني ره ,هاشمي رفسنجاني

فیلم زیر، گلچینی از سخنان آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در مقاطع مختلف زمانی، درباره پایان جنگ است.

به گزارش ایسنا، صفحه رسمی پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در آپارات این فیلم را منتشر کرده است.

وی در بخش‌هایی از این فیلم می‌گوید:

- انقلابی بودن یعنی انسانی که آماده پذیرش تحولات منطقی است؛ آن روحیه‌ای که جمود ندارد،‌ تحجر ندارد‌، تعصب ندارد و وقتی مسأله‌ای را حق تشخیص داد،‌ در مقابل حق خاضع است و می‌پذیرد.

- آنهایی که کله‌شقی را با انقلابی بودن اشتباه می‌گیرند‌، آنها اشتباه می‌کنند. یکدندگی،‌ اینکه هر حرفی زدیم باید تا قیامت پای آن بایستیم‌،‌ اینکه مرد یعنی کسی که از حرفش برنگردد‌، اینها از مظاهر ارتجاع و تعصب بی‌جاست.

- تصمیم گرفته‌اند که ما اعلام صلح کنیم. دشمن اگر می‌توانست بجنگد و جنگ را ادامه دهد،‌ صلح نمی‌کرد. تا لحظه‌ای که بنا بود بجنگیم‌، امام آنچنان رفتار می‌کرد که هیچ‌کس به مخیله خود صلح را خطور نمی‌داد. امام تصمیم گرفتند و یکدفعه گفتند من جام زهر را می‌نوشم و به عنوان فرمانده کل قوا تصمیم می‌گیرم و آتش‌بس را می‌پذیرم.

- اینکه مواضع مناسب را در زمان مناسب بگیرد، این امام بود. این انسان در همه مراحل زندگی با حکمت عمل می‌کرد. مصلحت‌اندیشی برای امام مسأله‌ای بود که هیچ‌وقت فراموش نمی‌کرد که بخواهد برخلاف مصلحت کاری کند.

- وقتی قطعنامه را پذیرفتیم‌، دنیا انتظار (این را) نداشت و عراق هم انتظار نداشت. فرماندهان سپاه چندان با قطع جنگ موافق نبودند. مهم‌ترین دستاورد ما گرفتن رأی متجاوز بودن عراق بود که دستاورد بسیار مهمی است. به صلح نرسیدیم و در حال آتش‌بس هستیم‌؛ صلح موقعی انجام می‌شود که مواد قطعنامه اجرا شود.

این فیلم را در زیر ببینید:

انتهای پیام

کد N522774