کشته شدن 12 تن در جدیدترین درگیری‌ها در اوکراین

سخنگوی ارتش اوکراین اعلام کرد که جدایی‌طلبان حامی روسیه در شرق این کشور با حمله به یک نفربر ارتش اوکراین در نزدیکی فرودگاه دونتسک، هفت سرباز اوکراینی را کشتند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این حمله جدایی‌طلبان اوکراینی آتش‌بس شکننده در شرق این کشور را متزلزل کرده است. از زمان اجرای آتش‌بس اوکراین در 5 سپتامبر این حمله شدیدترین حمله علیه ارتش اوکراین محسوب می‌شود.

این حادثه ارزیابی خوشبینانه پتروپروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین مبنی بر اینکه از بدترین وضعیت جنگ علیه جدایی‌طلبان عبور کرده است را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

آندری لایسنکو، سخنگوی ارتش اوکراین امروز (دوشنبه) اظهار داشت: جدایی‌طلبان حامی روسیه با شلیک تانک یک نفربر زرهی ارتش اوکراین را هدف قرار دادند در حالی که شورشیان تلاش می‌کردند تا به فرودگاه بین‌المللی دونتسک که در تصرف نیروهای دولتی است، حمله کنند.

وی به خبرنگاران گفت: در جریان این حمله شبانه نفربر زرهی ارتش اوکراین و سربازان داخل آن شامل خدمه و یک واحد شبه‌نظامی کشته شدند.

لایسنکو عنوان کرد: پس از این حمله درگیری‌ها بالا گرفت و سربازان و شبه‌نظامیان نزدیک به دولت خساراتی دیدند.

لایسنکو به طور جداگانه به خبرگزاری رویترز گفت: در جریان این حمله هفت سرباز ارتش اوکراین کشته شدند.

وی تصریح کرد: در 24 ساعت گذشته مجموعاً 9 سرباز اوکراینی در جریان درگیری‌های در شرق کشور کشته و 27 نفر دیگر زخمی شدند.

این در حالی است که رئیس‌جمهوری اوکراین تحت فشار غربی‌ها چندی پیش به دلیل تلفات زیاد سربازان ارتش اوکراین در ماه اوت اعلام آتش‌بس کرد.

وی چند روز پیش گفت که درگیری‌های نظامی در اوکراین کاهش یافته و تلفات نظامی به صفر رسیده است و بر مؤثر بودن طرح صلح خود تاکید کرد.

سخنگوی ارتش اوکراین جدایی‌طلبان و "مزدوران روسی" را به ادامه حملات متهم کرد و گفت: به رغم اجرای آتش‌بس تروریست‌ها و مزدوران روسیه به آتش‌گشایی به سوی مواضع نیروهای ضد تروریستی ادامه می‌دهند.

وی تاکید کرد: نیروهای دولتی اوکراین تانکی را که به سوی نفربر زرهی ارتش شلیک کرد منهدم کردند.

وی اطمینان داد که نیروهای اوکراینی همچنان کنترل فرودگاه دونتسک را که ارزش راهبردی زیادی دارد در دست دارند.

لایسنکو افزود: فرودگاه دونتسک همچنان تحت کنترل ارتش اوکراین بوده و خواهد بود.

از سوی دیگر به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، شورای شهر دونتسک نیز در بیانیه‌ای جداگانه اعلام کرد: در گلوله‌باران شبانه یک منطقه مسکونی در بخش شمالی این شهر طی یکشنبه شب سه غیر نظامی کشته و پنج غیر نظامی دیگر زخمی شدند.

انتهای پیام

کد N522767