راشد الغنوشی: حملات ائتلاف در سوریه و عراق به تروریسم پایان نمی‌دهد

تروريسم,تونس,داعش

راشد الغنوشی در سخنانی با بیان اینکه تونس با مداخله نظامی خارجی در هر کشوری مخالف است، اعلام کرد که حملات ائتلاف در سوریه و عراق به پدیده تروریسم پایان نخواهد داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، راشد الغنوشی، رهبر جنبش اسلام‌گرای النهضه در تونس در مصاحبه با روزنامه الاخبار لبنان اعلام کرد: آنچه که در کشورهای عربی به‌ویژه در مصر و لیبی رخ می‌دهد در واقع درگیری‌هایی بر سر حصول تغییر و تلاش برای بازگشت به نظام‌های استبدادگر و دیکتاتور است و آنچه که رخ می‌دهد درگیری میان انقلاب و مخالفان انقلاب است. ما در سایه این اقدامات مسایل را با توجه بسیار دنبال می‌کنیم چرا که در تلاشیم از وقوع رخداد‌هایی کشورهایی چون مصر و لیبی در تونس اجتناب کنیم و ما خوشبین هستیم که تغییر و دموکراسی پیروز خواهد شد.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص موضع جنبش النهضه نسبت به ائتلاف علیه داعش و تروریسم عنوان داشت: ما مداخله‌های نظامی خارجی را به هر دلیلی که می‌خواهد باشد نمی‌پذیریم. ما خواهان احترام به حاکمیت کشورها و ملت‌ها هستیم و پس از اینکه تونس مشارکت در این ائتلاف را نپذیرفت موضع دولت تونس در این چارچوب کاملاً مشخص است.

راشد الغنوشی در خصوص مساله مبارزه با تروریسم و داعش عنوان داشت: قبل از پرداختن به مبارزه با تروریسم و داعش باید عوامل شکل‌گیری این گروه‌ها مورد بررسی قرا بگیرد چرا که در عراق و سوریه شرایطی وجود داشته است که به ظهور تروریسم دامن زده است و مقابله نظامی با آن‌ها شرایط را دشوارتر می‌کند و باید عوامل بروز تروریسم مورد بررسی قرار بگیرد.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص تصمیم تونس برای میزبانی از رهبران اخوان‌المسلمین مصر در این کشور گفت: تونس یک کشور دموکرات است و ما به عنوان یک جنبش از شخصیت‌های اخوانی که خواهان اقامت در تونس هستند استقبال می‌کنیم.

الغنوشی در خصوص آینده تونس نیز اظهار کرد: تونس به سمت یک کشور مسلمان دموکرات حرکت می‌کند و ما تمایل داریم که دموکراسی آرامی در تونس شکل بگیرد چرا که جامعه تونسی یک جامعه میانه‌رو است که تندروی را نمی‌پذیرد.

وی در خصوص تاثیر اوضاع لیبی بر تونس نیز اظهار کرد: اوضاع امنیتی در تونس بسیار از اوضاع لیبی تاثیر می‌پذیرد، عکس همین مساله نیز صدق می‌کند. ما همواره در حال تماس با تمامی طرف‌های درگیر در لیبی هستیم و در تلاشیم دیدگاه‌های آن‌ها را نزدیک کنیم و در آینده‌ای نزدیک نیز گفت‌و‌گوهایی میان طرف‌های لیبیایی در تونس برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

کد N522381

خواندنی از سراسر وب