رئیس سازمان بازرسی كل كشور:

طی سال‌های گذشته میزان مدیران ناسالم رشد صعودی داشت

سیاست داخلی,قاضی سراج

اخیراً در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی كه به ریاست آقای جهانگیری برگزار می‌شود،‌ بحث زمین‌خواری را در دستور كار قرار داده‌ایم. وزیر كشور نیز در این جلسه گزارش مبسوطی ارائه دادند و قرار شد اقدامات جدیدی برای مقابله با این معضل صورت گیرد.

رئیس سازمان بازرسی كل كشور وی با بیان اینكه اكثر قریب به‌اتفاق مدیران كشور سالم و پاك هستند،‌گفت: با این حال هستند مدیرانی كه در این دسته قرار نمی‌گیرند و متأسفانه طی سال‌های گذشته میزان این مدیران رشد صعودی داشت كه باید آنان را از بین مدیران جدا كنیم تا مدیران عزیز و خدوم ما بدنام نشوند.

به گزارش ایلنا، ناصر سراج صبح روز یكشنبه در مراسم تودیع و معارفه رئیس منطقه 5 سازمان و بازرس كل استان آذربایجان شرقی كه با حضور رئیس‌كل دادگستری، دادستان استان، استاندار و مسئولان اجرایی و قضایی استان در تبریز برگزار شد، با تبریك هفته دفاع مقدس گفت: وظیفه سازمان بازرسی، نظارت و بازرسی است. از دو وظیفه مهم سازمان بازرسی بنده نظارت را در اولویت قرار داده و در همه سخنرانی‌ها بر نظارت تأكید می‌كنم. بالاخره نظام برای یك مدیر 20 الی 30 سال هزینه كرده و نمی‌توان با كوچك‌ترین لغزش این مدیر را از كار بركنار كرد. بنای ما در سازمان بازرسی این است كه دام‌ها را شناسایی و مدیران كشور را از این دام‌ها بر حذر داده و برداشت صحیح از قانون را به مدیران گوشزد كنیم.

وی با بیان اینكه اكثر قریب به‌اتفاق مدیران كشور سالم و پاك هستند،‌گفت: با این حال هستند مدیرانی كه در این دسته قرار نمی‌گیرند و متأسفانه طی سال‌های گذشته میزان این مدیران رشد صعودی داشت كه باید آنان را از بین مدیران جدا كنیم تا مدیران عزیز و خدوم ما بدنام نشوند.

سراج تأكید كرد: اگر به‌جایی رسیدیم كه مدیر متخلف بر انجام آن خلاف اصرار داشته باشد،‌ قطعاً كوتاه نخواهیم آمد و او به اشد مجازات قانونی محكوم خواهد شد.

رئیس سازمان بازرسی كل كشور گفت: بنابراین وظیفه اصلی سازمان بازرسی نظارت است و بر این تأكید می‌كنیم كه همراه و چشم بیدار مدیران قوا هستیم.

وی با اشاره به تأكیدات مقام معظم رهبری بر مبارزه با فساد گفت: مقام معظم رهبری كمتر سخنرانی دارند كه در آن به‌ضرورت مبارزه و ممانعت از شكل‌گیری فساد اقتصادی و حتی فساد فرهنگی اشاره نكرده باشند. این تأكیدات وظیفه همه دستگاه‌ها و سازمان‌ها را سنگین‌تر كرده و همه باید تلاش كنیم در این جهت كارنامه قابل قبولی ارائه دهیم.

رئیس سازمان بازرسی كل كشور گفت: وظیفه ما این است كه فرمایشات رهبری را به‌صورت كامل اجرایی كنیم و در این مسیر با هیچ‌كس رودربایستی و اغماض نداریم. همان‌طور كه استحضار دارید طبق قانون اساسی، نظارت بر حسن جریان امور كشور،وظیفه سازمان بازرسی است؛‌ یعنی هر چیز كه از آن تلقی امور شود، سازمان بازرسی حق ورود دارد. دومین وظیفه سازمان،‌ نظارت بر اجرای صحیح قوانین است و این به آن معنا است كه هر جا قانون مورد تعدی قرار گرفت بازرسی كل كشور باید حضور داشته باشد. قطعاً در استان‌ها گزارش‌های سازمان در شورای اداری و تأمین مطرح و راهكارهایی ارائه می‌شود. ولی برای همه استان‌ها نمی‌توان یك نسخه پیچید. به‌طور كلی تأكید دارم كه سازمان بازرسی همراه دستگاه اجرایی است و دوست داریم كه از مدیران دستگاه اجرایی حتی سؤال هم نكنیم چه برسد به اینكه قرار بازداشت صادر كنیم.

سراج در بخش دیگر از سخنان خود با اشاره به جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: اخیراً در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی كه به ریاست آقای جهانگیری برگزار می‌شود،‌ بحث زمین‌خواری را در دستور كار قرار داده‌ایم. وزیر كشور نیز در این جلسه گزارش مبسوطی ارائه دادند و قرار شد اقدامات جدیدی برای مقابله با این معضل صورت گیرد.

وی زمین‌خواری را یكی از مهم‌ترین جرائم كشور دانست و گفت: خوشبختانه در استان آذربایجان شرقی به نسبت سایر استان‌ها كمتر شاهد پرونده‌های زمین‌خواری هستیم كه این جای خوشحالی دارد. اما آنچه مهم است اینكه باید به هر ترتیب مانع زمین‌خواری شویم. متأسفانه در پرونده‌های زمین‌خواری دستگاه‌های مسئول قادر نیستند مانع شوند و نیازمند یك سازوكار مناسب دارد. در همین جهت قرار شد بخشنامه‌ای به استانداران ارسال شود كه همه مدیران كشور با عزم جدی در خصوص زمین‌خواری اقدام مؤثری انجام دهند.

رئیس سازمان بازرسی كل كشور با تأكید بر اینكه در خصوص مقوله فساد باید بیشتر از برخورد،‌پیشگیری كرد، گفت: هزینه پیشگیری ارزان‌تر از درمان است و اگر همه عزم خود را جزم كنند قطعاً در سنگر مبارزه با فساد نیز موفق خواهیم شد.

همان‌طور كه طی هشت سال دفاع مقدس همه نظام پای كار آمده و اجازه تصرف یك متر از خاك را نداند. اگر همه در برابر فساد متحد باشیم در زمینه ریشه‌كن كردن فساد موفق خواهیم بود و این زالوصفتان را به سزای خود می‌رسانیم.

وی با اشاره به سفر اخیرش به كانادا گفت: رقم فساد در این كشور آن‌قدر پایین است كه باعث تعجب بنده شد. وقتی درباره حجم پرونده‌ها پرسیدم، ‌اعلام كردند كه ظرف 11 سال تنها 82 پرونده فساد داشتند و مهم‌تر آنكه مبلغ بزرگ‌ترین پرونده آن‌ها 13 هزار یورو است. در خصوص آمار فساد در كشور كانادا یك نكته توجهم را جلب كرد كه در دوره‌ای حجم فساد بالا بود كه راجع به آن سؤال كردم و گفتند در یك مقطع زمانی بعد از جنگ جهانی دوم برخی به بیت‌المال و اموال عمومی دست‌اندازی كردند كه این آمار مربوط به آن دوره است.

سراج همچنین گفت: قطعاً اثرات جنگ روی میزان فساد در كشور تأثیرگذار است. كسی كه به فساد آغشته شد هم به این راحتی جدا نمی‌شود.

در پایان مراسم ناصر سراج‏، علی كرمی را به عنوان بازرس‌كل استان آذربایجان شرقی معرفی و از زحمات اكبر غفاری‌آذر تقدیر و تشكر كرد.

گفتنی است رئیس سازمان بازرسی كل كشور صبح یكشنبه جهت حضور در مراسم تودیع و معارفه بازرس كل استان آذربایجان شرقی وارد تبریز شد. سراج در این سفر كه از سوی ابراهیم شاهرخیان معاون برنامه‌ریزی و امور مجلس، حمیدرضا سارنجی مدیركل حفاظت و اطلاعات، ابوالفضل روستائی مدیركل حوزه ریاست‏‏‏، روابط عمومی و همكاری‌های بین‌المللی و صیرفی مدیر روابط عمومی سازمان بازرسی كل كشور همراهی می‌شد،‌ ظهر یكشنبه با امام جمعه و نماینده ولی فقیه استان آذربایجان شرقی دیدار كرد.

 

کد N522341