راشد الغنوشی:

تحرکات ضد انقلاب در مصر و لیبی/مخالف خشونت و افراط گرایی هستیم

آفریقا و خاورمیانه

رهبر حزب النهضه در گفتگویی با اعلام اینکه جامعه تونس مخالف خشونت و افراط گرایی است، گفت: کشورهای مصر و لیبی شاهد تحرکات ضد انقلاب هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر، راشد الغنوشی رهبر حزب النهضه در گفتگو با روزنامه الاخبار اظهار داشت: آنچه مصر و لیبی اکنون شاهد آن است درگیری میان انقلاب و تحرکات علیه انقلاب است. حزب النهضه تلاش می کند این درگیری را از تونس دور کند.

وی خاطرنشان کرد: گروه های پیشرو و تغییر و دموکراتیک بر تحرکاتی که سعی دارد رژیم های دیکتاتوری و مستبد را احیا کند پیروز خواهند شد.

راشد الغنوشی در ادامه گفت: حزب النهضه در حال رایزنی های گسترده با طرف های درگیر در لیبی است و سعی دارد دیدگاه های این گروه ها را به یکدیگر نزدیک کند و این امر از طریق حمایت از تلاش های الجزایر برای برگزاری جلسات گفتگوی ملی میان گروه های مختلف لیبی صورت می گیرد.

وی خاطرنشان کرد: حزب النهضه با دخالت های نظامی بیگانگان با هر دلیل و انگیزه ای که باشد مخالف است. از این منظر موضع تونس مبنی بر مشارکت نکردن در ائتلاف مقابله با داعش کاملا واضح و آشکار است.

رهبر حزب النهضه درباره امکان میزبانی تونس از رهبران اخوان المسلمین گفت: این امر مشروط بر موافقت دولت در چارچوب جامعه جهانی است به ویژه اینکه گروه اخوان المسلمین از سوی برخی کشورها به ویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس یک سازمان تروریستی معرفی شده است.

وی خاطرنشان کرد: مشارکت حزب النهضه در دولت دشوار بود، اما منفی نبود و این حزب از حکومت عقب نشینی نکرد بلکه به خاطر منافع تونس از قدرت چشم پوشی کرد. این چشم پوشی حامل یک پیام قوی برای دیگر طرف های سیاسی بود مبنی بر اینکه حزب النهضه خواهان مشارکت سیاسی باثبات است. بنابراین ما از ترک قدرت پشیمان نیستیم.

راشد الغنوشی در ادامه درباره آینده تونس گفت: تونس به سوی یک کشور مسلمان دموکراتیک پیش می رود و مابه تحقق روند دموکراتیک در این کشور اهتمام می ورزیم به ویژه اینکه جامعه تونس یک جامعه میانه رو است و با خشونت و افراط گرایی مخالف است.