اشرف غنی احمد زی سوگند خورد

ایرنا نوشت:

محمد اشرف غنی احمد زی' به عنوان رییس جمهوری جدید و عبدالله عبدالله به عنوان رییس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان با حضور 'حامد کرزی' رییس جمهوری پیشین و یک هزار و400 تن از میهمانان داخلی و خارجی سوگند یاد کردند.
به گزارش ایرنا، در این مراسم که امروز (دوشنبه) با حضور 'محمد شریعتمداری' معاون اجرایی رییس جمهوری کشورمان و مقامهای 34 کشور جهان در کابل برگزار شد، 'محمد اشرف غنی احمد زی' سوگند یاد کرد که از استقلال ، تمامیت ارضی و قانون اساسی افغانستان حراست و از دین مقدس اسلام اطاعت و حمایت کند.

'عبدالرشید دوستم' و 'محمد سرور دانش' نیز در این مراسم به عنوان معاونان اول و دوم رییس جمهوری افغانستان سوگند وفاداری به قانون اساسی و دین مبین اسلام، یاد کردند.

عبدالله عبدالله نیز در این مراسم به عنوان رییس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان سوگند یاد کرد که از استقلال ، تمامیت ارضی و وحدت ملی مردم افغانستان حراست کند.

'محمد خان' و 'محمد محقق' نیز در این مراسم به عنوان معاونان اول و دوم عبدالله عبدالله رییس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان سوگند یاد کردند.

حامد کرزی در مراسم تحلیف رییس جمهوری جدید افغانستان در سخنانی کوتاه با تاکید بر اینکه بسیار مفتخر است که قدرت را به صورت مسالمت آمیز به رییس جمهوری منتخب واگذار می کند، گفت: مردم ما ثابت کردند که پختگی و درایت سیاسی لازم را دارند.

رییس جمهوری پیشین افغانستان در ادامه با قدردانی از کشورهای کمک کننده به افغانستان، افزود: از مردم افغانستان تقاضا می کنم دولت وحدت ملی را یاری کنند و پشتیبان این دولت باشند.

کمیسیون انتخابات افغانستان هفته گذشته پس از برگزاری انتخابات جنجالی این کشور که تا اعلام نتیجه شش ماه به طول انجامید، اشرف غنی احمد زی را به عنوان رییس جمهوری جدید افغانستان اعلام کرد تا انتقال مسالمت آمیز قدرت در افغانستان رقم زده شود.

بر اساس توافق عبدالله عبدالله نامزد معترض در سومین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و اشرف غنی احمد زی، دو نامزد، حکومت وحدت ملی تشکیل دادند تا بر اساس ان رییس جمهور و رییس اجرایی این دولت معرفی شود.

'محمد اشرف غنی احمدزی' در سال 1328 در استان لوگر واقع در جنوب کابل چشم به جهان گشود و دوران کودکی و همچنین تحصیل ابتدایی خود را در این استان سپری کرد.

وی دوره دبیرستان را در مدرسه حبیبه کابل به پایان رساند و از دانشکده علوم سیاسی دانشگاه آمریکایی در بیروت ،کارشناسی خود را دریافت کرد.

اشرف غنی احمدزی از دانشگاه کلمبیای آمریکا مدرک دکترای مردم شناسی را اخذ و سپس با بانک جهانی همکاری کرد.

اشرف غنی در دانشگاه های کابل، دانمارک و جان هاپکینز آمریکا نیز به عنوان استاد تدریس کرده است.

وی پس از کنفرانس بن در سال 1380 و تشکیل دولت موقت افغانستان به عنوان مشاور اقتصادی دولت موقت حامد کرزی برگزیده شد و مدتی نیز به عنوان مشاور اخضر ابراهیمی نماینده وقت سازمان ملل متحد فعالیت کرد.

وی در سمت های وزیر دارایی، رییس دانشگاه کابل و رییس کمیته انتقال مسوولیتهای امنیتی از نیروهای خارجی به نیروهای افغان نیز ایفای وظیفه کرده است.

عبدالله عبدالله رییس اجرایی دولت افغانستان هم در سال 1338 خورشیدی در کابل به دنیا آمد و پس از تکمیل دوره دبیرستان وارد دانشگاه پزشکی کابل شد. وی پس از فارغ التحصیلی به مدت دو سال در بیمارستان چشم پزشکی کابل خدمت کرد.

عبدالله در سال 1365 مسئولیت بهداشت و درمان جبهه های جنگ علیه شوروی در افغانستان را بر عهده داشت.

وی از جمله افراد نزدیک به احمد شاه مسعود قهرمان ملی افغانستان محسوب می شد که سمت سخنگویی وی را بر عهده داشت.

عبدالله عبدالله در زمان دولت حامد کرزی هم مدتی به عنوان وزیر امور خارجه افغانستان انجام وظیفه کرده است.

عبدالله در انتخابات سال 1388 نیز به عنوان رقیب سرسخت حامد کرزی وارد کارزار انتخاباتی شد اما هنگامی که انتخابات به دور دوم کشیده شد از شرکت در این دور انتخابات خودداری کرد و حامد کرزی به عنوان رییس جمهور وقت افغانستان برگزیده شد.

5252

کد N522228