دولت وحدت ملی ردایی برتن افغانستان

افغانستان

افغانستان سال‌هاست که با عناوین جنگ و تنش در رسانه ها مطرح است حتی در دوران انتخابات ریاست جمهوری اخیر این کشور هم بحث تقلب مهمترین موضوعی بود که در مورد آن صحبت می‌شد.

اما امروز افغانستان شاهد روزی متفاوت است که به مناسبت آن این روز را تعطیل عمومی اعلام کرده اند؛ برگزاری مراسم تحلیف اشرف غنی احمدزی، رییس جمهور جدید و عبدالله عبدالله، رییس اجرایی او که باحضور مسولان و مقام های کشورهای همسایه برگزارشد افغانستان و تشکیل دولت وحدت ملی را به تیتر یک رسانه‌های جهان تبدیل کرد .

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اشرف غنی رییس جمهور جدید افغانستان در نخستین سخنرانی خود حکومت وحدت ملی را حکومت قانون، عدالت، شفافیت و مسئولیت خواند و گفت که با رقیبان گذشته خود همکاری خواهد کرد و سیاست حذف مخالفان را درپیش نخواهد گرفت.

همچنین عبدالله عبدالله هم تشکیل دولت متحد ملی را بهترین استراتژی برای اجتناب از یک بحران جدید در افغانستان دانسته است. تا این مرحله به نظر می رسد قرار است افغانستان بعد از تجربه سال ها جنگ و تنش داخلی، اقدامات تروریستی و حضور بیگانگان دورخیزی برای ایجاد وحدت ملی در کشور کرده ولی برخی کارشناسان و تحلیل گران مسائل افغانستان پیش بینی می کنند که تشکیل دولت وحدت ملی هم می تواند خود به صحنه ای برای زورآزمایی گروهها و اقوام در این کشور تبدیل شود.

پیرمحمد ملازهی، کارشناس مسائل افغانستان در گفت‌وگو با ایسنا، تشکیل دولت وحدت ملی و توافق بین اشرف غنی و عبدالله عبدالله را بهترین گزینه‌ای می‌داند که پیش روی افغانستان قرار داشت زیرا انتظار می‌رود پس از این توافق افغانستان بتواند کشوری باثبات برای ملت و همسایگانش خود باشد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل تقسیم مساوی قدرت بین عبدالله عبدالله با اشرف غنی را همراه با مشکلاتی دانست و خاطرنشان کرد: مقام‌ها و سمت‌هایی که قرار است بین این دو نفر و تیم‌های‌شان به صورت توافقی تقسیم شود از اهمیت یکسانی برخوردار نیست. برای مثال می‌توان به وزارت‌خانه‌هایی مانند وزارت کشور، سازمان امنیت و... اشاره کرد که همگی نقش تعیین‌کننده‌ای در کشور دارند و تصمیم برای تقسیم آن‌ها کار ساده‌ای نیست. حال باید دید آیا عبدالله عبدالله و اشرف غنی می‌توانند بر سر تقسیم آن‌ها توافق کنند یا این‌که در این زمینه دچار اختلاف نظر خواهند شد.

به گزارش ایسنا، ژنرال بسم‌الله محمدی وزیر دفاع افغانستان چندی پیش اعلام‌کرد که این کشور از خروج نیروهای ناتو از کشورش استقبال می‌کند و تا چهار ماه دیگر تمام مسئولیت‌های امنیتی افغانستان به نیروهای امنیتی این کشور واگذار خواهد شد زیرا نیروهای ارتش ملی افغانستان از ظرفیت لازم برای تامین امنیت این کشور برخوردارهستند.

این درحالی است که جان کری درمقاله ای در واشنگتن پست این طور می نویسد که: ما قرار است از اینجا به کجا برویم؟ دولت جدید افغانستان بر روی یک چشم‌انداز مشترک برای اصلاحات اقتصادی، دولت صادق، امنیت و صلح ساخته شده است. اشرف غنی و عبدالله مبارزات خود را بر روی سیستم عامل فراگیر و دولت جامع پایه‌گذاری کردند و دولت وحدت ملی تلاش آنها برای ارج نهادن به آن وعده‌هاست. این وعده در حال حاضر باید در عمل و نه کلمات اجرا شود.

وی ادامه می‌دهد: تصمیم‌گیری‌های دشوار در میان افغان‌ها با تشکیل دولت وحدت ملی و یا برگزاری مراسم تحلیف پایان نمی‌یابد، بلکه تنها آغاز می‌شود. مردم افغانستان و دولت جدید آنها با چالش‌های جدی اقتصادی و امنیتی مواجه هستند. ادامه کمک‌های آمریکا و کمک‌های بین‌المللی در کنار اصلاحات اقتصادی که رهبران جدید سیاسی در افغانستان وعده آن را داد‌ه‌اند، کمک خواهد کرد که این کشور کسری بودجه خود را بهبود بخشد. اشرف غنی، رئیس‌جمهور و عبدالله مدیر اجرایی به رای‌دهندگان قول دادند که توافقنامه امنیتی دوجانبه افغانستان - آمریکا را به عنوان یکی از اولین اقدامات خود امضا می‌کنند. این چارچوب حقوقی ایالات متحده آمریکا را متعهد می‌کند تا به آموزش، مشاوره و کمک به نیروهای امنیتی ملی افغان ادامه دهد تا افغانستان هرگز بار دیگر به پناهگاهی برای تروریست‌ها تبدیل نشود.

ملازهی در رابطه با خروج نیروهای آمریکایی از خاک افغانستان پس از تشکیل دولت وحدت ملی در این کشور اظهار تردید کرد و گفت: با این‌که اوباما اعلام کرده سال 2014 خروج نیروهای آمریکا از افغانستان آغاز می‌شود، ولی باز می‌خواهند حدود 8 تا 15 هزار نفر را در این کشور نگه دارند و به همین دلیل تلاش زیادی برای ایجاد توافق میان اشرف غنی و عبدالله عبدالله صورت می‌دهند تا هرچه سریع تر دولت وحدت ملی تشکیل شده و توافق‌نامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا امضا شود تا امنیت نیروهای نظامی آمریکا که قرار است در افغانستان باقی بمانند تضمین شود.

وی ادامه داد: بحث اصلی برای آن‌ها رقابت‌هایی است که در حال حاضر میان چین و روسیه با آمریکایی‌ها در منطقه آسیاسی مرکزی و جنوب آسیا جریان دارد. به طور کلی می‌توان گفت آمریکایی‌ها از قدرت‌طلبی پوتین واهمه دارند و از این‌که چین در حال تبدیل شدن به قدرتی جهانی است هم نگران هستند و افغانستان دقیقا" در جغرافیایی قرار گرفته است که می‌تواند این دو کشور را تحت نظارت قرار دهد بنابراین حتی پس از تشکیل دولت وحدت ملی در افغانستان هم آمریکا حاظر به خروج از این کشور نخواهد بود.

به گزارش ایسنا، دولت وحدت ملی ردایی است آماده برای افغانستان ولی اینکه این ردا بر تن این کشور چه طور می‌نشیند و اینکه آیا آمریکایی ها آن را می پسندند یا خیر هنوز مشخص نیست. ولی به نظر می رسد آنها همان طور که وزیر خارجه شان اعلام کرده بازهم حاضر به ترک این کشور نخواهند شد و در حال حاظر هم مهمترین دغدغه شان امضای توافقنامه امنیتی دوجانبه افغانستان – آمریکا است.

انتهای پیام

کد N521969