نقش شهید فلاحی در احیای ارتش به روایت پوردستان

فرمانده نيروي زميني ارتش

مراسم گرامیداشت سالروز سانحه سقوط هواپیمای C130 هفتم مهرماه 1360 که حامل فرماندهان شهید عملیات ثامن‌الائمه (ع) بود،در روستای «دوتویه» کهریزک برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سرویس «فرهنگ‌حماسه» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این مراسم که حجت‌الاسلام آل هاشم رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش، امیرسرتیپ نامی جانشین بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، سردار علی فضلی جانشین سازمان بسیج و فرماندهان و پیشکسوتان دوران دفاع مقدس حضور داشتند، امیرسرتیپ احمدرضا پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش ضمن گرامیداشت فرماندهان شهید جواد فکوری، ولی‌الله فلاحی، محمد جهان‌آرا، سیدموسی نامجو و یوسف کلاهدوز در سخنانی گفت: ارتش عراق در روزهای نخست جنگ تحمیلی با 12 لشکر به ایران هجوم آورد. در آن موقع نیروهای مسلح ما آمادگی نداشتند. این آمادگی از نظر نیروی انسانی بود نه آمادگی دفاعی.

وی با تشریح شرایط حاکم در ارتش در روزهای نخست جنگ تحمیلی گفت: آن زمان نیروی زمینی ارتش در غرب کشور در حال درگیری با ضدانقلاب بود و بیشتر توانش نیز در کردستان مستقر شده بود. همچنین سپاه به دلیل تحرکات و ترور شخصیت‌های نظام توسط منافقین درگیر با این گروهک بود. برای همین نیروهای مسلح ما از نظر نیروی انسانی توان مقابله با عراق را نداشتند.

پوردستان خاطرنشان کرد:‌ عراق 10 سال پیش از آغاز جنگ بیشتر بودجه کشور خود را به بخش نظامی اختصاص داده بود و 50 هزار مستشار از کشور شوروی سابق در این کشور حضور داشت و از نظر تسلیحات و نیرو از استعداد خوبی برخوردار بود.

فرمانده نیروی زمینی ارتش در بخش دیگر سخنان خود درباره عملیات ثامن‌الائمه توضیح داد:‌ ارتش عراق بعد از 43 روز توانست از خرمشهر بگذرد و به آبادان برسد. او توانسته بود به میزان 270 درجه این شهر را به محاصره خود درآورد. تنها راه نفوذ به این شهر مسیر آبی‌ بود اما در این شرایط نیروهای مسلح و ارتش توانستند پس از فرمان تاریخی امام (ره) مبنی بر شکست حصر آبادان، نیروهای عراقی را از آبادان خارج کنند.

پوردستان ادامه داد: این عملیات دو نتیجه شیرین در بر داشت. نخستین این که فرمان تاریخی حضرت امام خمینی (ره) مبنی بر شکست حصر آبادان عملی شد و ارتش و سپاه علاوه بر انجام وظیفه خود،به وظیفه شرعی نیز عمل کرده بودند که موجب تحقق شکست حصر آبادان شد. نتیجه دیگر عملیات ثامن‌الائمه این بود که نیروها به این خودباوری رسیدند که می‌توانند بر دشمن غلبه کنند. وحدت و همدلی نیروها پس از انجام این عملیات، عملیات‌های دیگری همچون طریق‌القدس، فتح‌المبین و الی‌بیت‌المقدس را رقم زد. اگر اراده فرماندهان نبود قطعا در این جنگ پیروز نمی‌شدیم.

وی خاطرنشان کرد:‌ عزت‌، استقلال‌، امنیت و شرف و سربلندی ایران نتیجه روح‌های بزرگی است که جسم‌شان را به زحمت انداختند و منافع جمعی را بر منافع خود ترجیح دادند. فرماندهان شهید جهان‌آرا، فکوری، فلاحی، کلاهدوز و نامجو از جمله این شهیدان هستند.

فرمانده نیروی زمینی ارتش در بخش دیگری سخنان خود درباره شهید فلاحی گفت: کاروان‌سالار این شهدا شهید فلاحی است. او حق عظیمی بر ارتش جمهوری اسلامی ایران دارد چرا که اگر امروز از یک ارتش متدین و پرصلابت برخورداریم، نتیجه مدیریت و فرماندهی این بزرگواران است. قطعا شهید فلاحی نقش شاخصی در بوجود آمدن این شرایط داشته است چرا که پس از پیروزی انقلاب اسلامی عنوان می‌کردند که «ارتش باید بی‌طبقه توحیدی باشد». تبلیغات در این راستا همچنان گسترده بود که حتی مدیران رده 3 و 4 کشوری نیز خواستار تحقق این شعار بودند. شهید فلاحی توانست در این اوضاع بی‌نظم و هرج و مرج مسئولیت ستاد مشترک ارتش را برعهده بگیرد. اگر دانش نظامی، معرفت و اعتقاد او نبود قطعا این مسئله جامع عمل نمی‌پوشید.

وی در پایان سخنانش به روایت خاطره‌ای از شهید فلاحی پرداخت و گفت: «روز سوم جنگ مقام معظم رهبری که آن زمان نماینده امام در شورای عالی دفاع بودند با سرلشکر سلیمی تماس می‌گیرند که هر چه زودتر به فرودگاه مهرآباد بیایند. آن‌ها به همراه یکدیگر به اهواز می‌روند. در آنجا مقام معظم رهبری به سرلشکر سلیمی می‌فرمایند شما به خرمشهر برو و من نیز به سوسنگرد می‌روم. در نهایت شب در اهواز یکدیگر را خواهیم دید. سرلشگر سلیمی می‌گوید اوضاع در خرمشهر بسیار نامناسب بود و ما برای اینکه پناه بگیریم به زیر پلی رفتیم که تعدادی از فرماندهان آنجا بودند. ناگهان متوجه شدم که یک نفر در بالای ارتفاعی دارد شهر را نظاره می‌کند. به سمت او رفتم و متوجه شدم که تیمسار فلاحی است. به او گفتم که سرت را پایین بیاور خطرناک است. شهید فلاحی در آنجا گفته بود چقدر سخت است که آدم در خانه خودش سرش را نتواند بالا بگیرد.» قطعا همین غیرت رزمندگان ما و شهدا بود که باعث شد اکنون ما سرمان را بالا بگیرم.

انتهای پیام

کد N521968