رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی:

کشورهای اسلامی با قدرت تمام با عوامل تفرقه مقابله کنند

اسلام,دين,جريان‌هاي تكفيري

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی با اشاره به این‌که «گروه‌های افراطی از دل شرائط فقدان الگوی همزیستی مسالمت‌آمیز برخاسته و حیات گرفته‌اند» گفت: ظهور گروه‌های افراطی و تکفیری در جهان اسلام به دلیل عدم ارائه الگوی همزیستی مشترک توسط علما و نخبگان بوده است.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی با اشاره به این‌که «گروه‌های افراطی از دل شرائط فقدان الگوی همزیستی مسالمت‌آمیز برخاسته و حیات گرفته‌اند» گفت: ظهور گروه‌های افراطی و تکفیری در جهان اسلام به دلیل عدم ارائه الگوی همزیستی مشترک توسط علما و نخبگان بوده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مبلغی در دیدار با برخی از شخصیت‌ها و فعالان رسانه‌ای کشور مصری یادآور شد: ارائه الگوی همزیستی مشترک به امت اسلامی توسط علما و نخبگان مذاهب مختلف در قرن‌های گذشته مورد اهمال قرار گرفته است و این امر باعث شد تا در زمان‌های مختلف گروه‌های افراطی ظهور کنند.

این استاد فقه حوزه علمیه قم با اشاره به اقدامات جمهوری اسلامی ایران در مقابله با حضور گروه‌های تکفیری و شبه تکفیری اظهار کرد: وجود تفرقه و عدم انسجام در امت اسلامی تامین کننده خواست دشمنان اسلام است و آنها در هر دوره‌ای بدنبال بسط دادن حضور گروه‌های شبه تکفیری و افراطی در جوامع اسلامی هستند اما ایران اسلامی با اقدامات قاطعانه و قدرتمند توانسته است از فعالیت آنان در کشورمان جلوگیری کرده و آنان را به حاشیه رانده است.

وی افزود: همه کشورهای اسلامی می‌بایست با قدرت و اقدامات مشترک در جهت مقابله با عوامل تفرقه گام بردارند چراکه این مساله نیاز امروز جهان اسلام به شمار می‌رود.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: این گروه‌ها در عین آن که خطر جدی برای جامعه و اسلام هستند می‌توان آن‌ها را به فرصتی برای وحدت شیعه و سنی تبدیل کرد به این معنا که چون امروز همه احساس خطر می‌کنند می‌توان این احساس را مبنای تعامل و تبادل قرار داد و به صورت جمعی به فکر مبارزه با ریشه‌ها و عواملی بروز و رشد این گروه‌ها افتاد.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در ادامه ضمن تشریح اهداف و رسالت این دانشگاه در کشور، توجه به تبادل علمی و مقارنه سازی فقه در دانشگاه را در راستای پاسخگویی به نیازهای امروز بشری ارزیابی کرد و گفت: فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی فرامذهبی و بین‌المللی دانشگاه مذاهب اسلامی، تاثیر بسزایی در توجه به فقه مقارن در جهان اسلام می‌تواند ایجاد کند. حرکت این دانشگاه به سمت اقدامات کاربردی در زمینه فقهی نشان دهنده عزم راسخ دانشگاه برای فرو ریختن دیواری است که هر مذهب در قبال مذهب دیگر برای خود ایجاد کرد.

مبلغی در پاسخ به سوالی درباره همکاری با دانشگاه‌های جهان اسلام و الازهر مصر، همکاری در زمینه علوم اسلامی میان نهادهای تخصصی و فقهی را با اهمیت و موجب پویایی علمی دانست و گفت: دانشگاه مذاهب اسلامی این آمادگی را دارد که با دانشگاه الازهر مصر و دیگر دانشگاه‌های جهان اسلام همکاری علمی و فقهی داشته باشد و تصمیماتی که در یکسال اخیر در دانشگاه از جمله جذب دانشجوی خارجی و به رسمیت شناختن زبان عربی در تدریس گرفته شده است همگی در راستای تقویت علمی و جایگاه دانشگاه در جهان اسلام بوده است.

انتهای پیام

کد N521932