دولت انگلیس درصدد برگزاری مذاکرات برای حل بن‌بست ایرلند شمالی

انگلیس اعلام کرده به دنبال برگزاری مذاکرات با حضور تمام احزاب و با هدف حل و فصل بن‌بست سیاسی در ایرلند شمالی است که به واسطه تنش بر سر اصلاحات خدمات اجتماعی رخ داده و تهدیدی برای سرنگونی دولت ایرلند شمالی محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، پیتر رابینسون، وزیر اول ایرلند شمالی اوایل ماه جاری میلادی خواستار مذاکراتی با حضور تمام احزاب و با هدف ایجاد اصطلاحات در مجمع استورمونت بلفاست شده و گفته بود که تنش میان شرکا برای تقسیم و اشتراک قدرت در زمینه کاهش بودجه نشان داده که دولت ایرلند شمالی برای انجام هدفش مبنی بر ایجاد اصلاحات کنونی مناسب نیست.

ترزا ویلیرز، وزیر ایرلند شمالی در دولت انگلیس روز یکشنبه در کنفرانس سالانه حزب محافظه‌کار در بیرمنگام در انگلیس با اشاره به این مساله که مذاکرات باید تداوم یابد، گفت: در حال حاضر زمان برای دور جدیدی از مذاکرات با حضور تمام احزاب فرا رسیده و مناسب است با همکاری متقابل می‌توانیم بن‌بست‌ها و موانع موجود را برداریم که هم‌اکنون ما را از دستیابی به یک راه‌حل مناسب و داشتن یک دولت مؤثر که مردم ایرلند شمالی خواهانش هستند، بازداشته است.

سه دهه تنش‌ها و ناآرامی‌های خشونت‌بار میان اکثریت ناسیونالیست کاتولیک که به دنبال اتحاد ایرلند شمالی‌اند و پروتستان‌های حامی بریتانیا که به دنبال باقی‌ ماندن تحت لوای بریتانیا هستند، در جریان توافق صلح 1998 و توافق تقسیم قدرت پایان یافته است.

اما بلفاست که به دریافت 10 میلیارد پوند (16 میلیارد دلار) به صورت سالانه برای امور و خدمات عمومی خود متکی است با کاهش هزینه‌ها در بخش خدمات اجتماعی و درمانی با بن‌بست مواجه شده است.

چارلی فلاناگان، وزیر امور خارجه ایرلند و گری‌ آدامز، رهبر حزب شین‌فن هر دو از این ایده مذاکرات استقبال کردند.

وزیر ایرلند شمالی در انگلیس ادامه داد که با تمام احزاب سیاسی و دولت ایرلند برای بحث درباره فرمت مذاکرات و دستور کار دقیق همکاری می‌کند.

انتهای پیام

کد N521812