کامرون: اگر شکست خوردم، انگلیس می‌تواند از اتحادیه اروپا خارج شود

نخست‌ وزیر انگلیس برای نخستین بار این مساله را مطرح کرد که اگر در گرفتن اختیارات بیشتر از بروکسل ناکام بماند، بریتانیا می‌تواند از اتحادیه اروپا خارج شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه تلگراف، دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس در مصاحبه‌ای با اشاره به آغاز به کار کنفرانس حزب محافظه‌کار گفت: اولویتم متقاعد کردن مردم انگلیس در باقی ماندن در یک اتحادیه اروپای اصلاح شده است.

وی به این مساله اشاره کرد که اگر تلاش‌هایش برای گرفتن اختیارات بیشتر از اتحادیه اروپا با شکست مواجه شود، بریتانیا می‌تواند از این اتحادیه خارج شود.

فیلیپ هاموند، وزیر امور خارجه و مایکل گاو، مسئول هماهنگی آرای نمایندگان حزب در پارلمان انگلیس هر دو اعلام کردند که آماده هستند اگر دولت لندن نتواند اصلاحات اساسی و ضروری را تضمین کند از اتحادیه اروپا خارج شوند.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه سابق انگلیس و رهبر کنونی مجلس عوام پیشتر اعلام کرده بود که کمپین برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا یک دیوانگی است.

کامرون در جریان مصاحبه‌ای گفت: اگر می‌دانستم منافع انگلیسی‌ها ماندن در اتحادیه اروپا نیست هیچ‌گاه این مساله را مورد بحث قرار نمی‌دادم. من این کار را به خاطر عشق و علاقه به وطنم انجام می‌دهم. من کاملاً نسبت به آینده انگلیس نگران هستم و می‌خواهم تا کشوری با دولت مستقل، قوی و مغرور داشته باشم.

نخست‌وزیر انگلیس ادامه داد: همکاری با سایر کشورهای اتحادیه اروپا در حوزه تجارت و همکاری تأثیر و نفوذ ما را در جهان به حداکثر می‌رساند و معتقدم به هر آنچه که می‌خواهیم می‌توانیم دست پیدا کنیم. ما باید از یک اتحادیه بسته خارج شویم. باید بازار انحصاری را از میان برداریم. بنابراین باید با سایر کشورهای اروپایی همکاری کنیم. آنچه که من به آن اعتقاد دارم حق بریتانیایی‌ها برای اصلاحات و ماندن در یک اتحادیه اروپای اصلاح شده است. اگر مردم چنین برنامه‌ای را قبول ندارند تنها از طریق یک رای‌گیری می‌توانند نظر خودشان را بگویند. اگر من نتوانم مردم را متقاعد کنم این مردم خواهند بود که تصمیم می‌گیرند تا در این اتحادیه بمانند یا از آن خارج شوند.

انتهای پیام

کد N521793