مجسمه لنین در خارکف اوکراین به زیر کشیده شد

یکی از بزرگترین بناهای یادبود از ولادیمیر لنین، رهبر انقلابی بلشویک توسط "فعالان" در خارکف، دومین شهر بزرگ اوکراین پایین کشیده شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از راشاتودی، حدود سه هزار تن از فعالان اجتماعی برای حمایت از مقامات کی‌یف در خارکف تجمع کردند. در جریان این تجمع گروهی از فعالان با پرچم‌های آبی و زرد اوکراین و بنرهای سیاه و قرمز ناسیونالیست‌ها در مقابل یک بنای تاریخی که نمادی از رهبر جنبش کمونیستی ولادیمیر لنین بود، جمع شدند. بسیاری از مردم با بالا رفتن از مجسمه لنین و نوشتن شعارهایی بر آن در نهایت باعث سقوط این مجسمه شدند.

تجمع کنندگان با افتادن مجسمه شروع به پایکوبی کردند چرا که رهبر سابق کمونیست‌ها از نظر بسیاری از اوکراینی‌ها پیوند نامطلوب با مسکو است. در همین حال بسیاری با این اقدام مخالفت کرده و آن را توهین به گذشته کشور قلمداد کردند.

با این حال تجمع با دخالت پلیس خاتمه یافت. پلیس اعلام کرد که پرونده‌ای برای مجازات "تخریب و آسیب زدن به میراث فرهنگی و دارایی‌های شخصی" گشوده شده است.

همچنین ماموران پلیس با فعالان شرکت کننده در این تجمع درباره ممنوعیت انجام اقدامات تحریک آمیز و همچنین نقض قانون گفت‌وگو کردند.

با این حال آرسن آواکف، وزیر کشور این اقدام را خرابکاری ندانست و تشکیل پرونده برای آن را بی‌مورد خواند.

وی در ادامه گفت: قانون ایجاب می‌کند از مردم حمایت کنیم نه از مجسمه‌ها!

انتهای پیام

کد N521792