لیبی امروز شاهد مذاکرات ملی به دعوت سازمان ملل است/آخرین اقدامات 2 دولت برای اداره کشور

دولت,مذاكره,ليبي

در حالی که دولت عبدالله الثنی مراسم ادای سوگند خود را مقابل نمایندگان پارلمان منتخب در طبرق برگزار کرد پارلمان منتخب لیبی امروز (دوشنبه) اولین مذاکرات خود را با نمایندگانی که جلسات این پارلمان را تحریم کرده بودند، برگزار می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای‌ نیوز عربی، پارلمان منتخب لیبی امروز (دوشنبه) اولین مذاکرات و گفت‌و‌گوهای خود را با نمایندگانی که این پارلمان را تحریم کرده‌اند و پارلمان رقیب را تایید می‌کنند، آغاز می‌کند تا بتواند از فروپاشی کشور جلوگیری کند.

این پارلمان منتخب که از سوی جامعه جهانی نیز به رسمیت شناخته شده و در ژوئن انتخاب شد ماه گذشته پس از یورش گروهی مسلح از شهر مصراته به پایتخت لیبی و تشکیل پارلمان و دولت ویژه خود از طرابلس به شهر طبرق در شرق لیبی انتقال یافت.

نشست مذکور در "غدامس" یکی از شهرهای جنوبی لیبی که در مرز الجزایر قرار دارد و به درخواست هیات سازمان ملل در لیبی و با حضور نمایندگان پارلمان منتخب و نمایندگان اعضایی که جلسات برگزار شده در طبرق را تحریم کردند، برگزار می‌شود.

فرج هاشم، سخنگوی پارلمان منتخب نیز اعلام کرد که مذاکرات تنها شامل نمایندگانی از مصراته است که جلسات این پارلمان را از آغاز آن در اوت تحریم کردند.

وی افزود: هیچ مذاکراتی با گروه‌های مسلح چه در مصراته و چه در اماکن دیگر لیبی صورت نمی‌گیرد و این مساله شرطی اساسی است.

عیسی العریبی، عضو پارلمان لیبی نیز تاکید کرد که مذاکرات بدون پیش‌شرط آغاز و در چارچوب به رسمیت شناختن پارلمان به عنوان مؤسسه‌ای قانونی برای مردم لیبی برگزار و در خصوص پیشنهادات نمایندگانی که جلسات قبلی را تحریم کرده‌اند گفت‌و‌گو خواهد شد.

وی گفت: مذاکرات با نظارت سازمان ملل برگزار می‌شود و احتمالاً نمایندگانی از آمریکا، انگلیس، فرانسه و ایتالیا نیز در آن حضور داشته باشند.

العریبی خاطرنشان کرد که کنگره ملی که دوره فعالیت آن به پایان رسیده برای مذاکرات دعوت نمی‌شود چرا که دیگر نماینده هیچ طرفی در کشور نیست.

طی روزهای گذشته مصر، تونس و الجزایر تمایل خود را برای میزبانی مذاکرات لیبی اعلام کردند.

دولت عبدالله الثنی، نخست‌وزیر لیبی روز یکشنبه در مقابل نمایندگان در طبرق ادای سوگند کرد. دولت وی شامل 13 پست وزارتی است اما هنوز وزیر دفاع مشخص نشده است. این در حالی است که دولت عمر الحاسی، نخست‌وزیر لیبی همچنان در حال تحویل قدرت در طرابلس است.

قرار است دولت الثنی فعالیت خود را در شهر البیضاء در 200 کیلومتری شرق بنغازی آغاز کند.

دولت الحاسی مقرهای وزارتخانه‌های خود را در طرابلس گرفته است.

احتمالا مصطفی القلیب مسئولیت پست وزارت دادگستری را در دولت الحاسی بر عهده می‌گیرد.

همچنین برناردینو لیون، فرستاده ویژه سازمان ملل به لیبی روز یکشنبه نشست‌هایی را در طبرق و طرابلس برگزار کرد.

وی با محمد شعیب، معاون اول رئیس پارلمان لیبی در طبرق دیدار و پس از آن به طرابلس رفته و با نمایندگانی که جلسات پارلمان در طبرق را تحریم کرده بودند نشستی را برگزار کرد.

از سوی دیگر یک منبع امنیتی در بنغازی اعلام کرد که افراد مسلح ناشناس شرف‌الدین مفتاح الصلابی، یکی از اعضای مؤسسه نظامی در ارتش لیبی در شهر بنغازی را با شلیک گلوله ترور کردند.

اخیراً عقیله صالح عیسی، رئیس پارلمان منتخب لیبی در طبرق در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل خواهان حمایت از دولت لیبی برای حل بحران کشور شده بود.

انتهای پیام

کد N521700