مهمترین تاسیسات گازی سوریه هدف جنگند‌ه‌های ائتلاف/حملات اشتباهی ائتلاف در عراق

عراق,سوريه,آمريكا,داعش

منابع اعلام کردند که حملات ائتلاف ظرف روزهای اخیر به تاسیسات نفتی و گازی تحت تصرف داعش در سوریه متمرکز بوده است تا از این طریق منابع مالی این گروه از بین برده شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، حملات ائتلاف به تخریب تعدادی از پالایشگاه‌های نفتی در سوریه انجامیده است که متعلق به ساکنان مناطق هدف قرار گرفته بوده و حمله به پالایشگاه‌های نفت باعث افزایش شدید قیمت سوخت شده است.

خبرنگار الجزیره گزارش داد که نیروهای ائتلاف میدان گازی "کونیکو" که مهمترین تاسیسات گازی در شرق استان دیر الزور سوریه است هدف قرار دادند.

از سوی دیگر منابع در مصاحبه با الجزیره اعلام کردند که ده‌ها فرد مسلح در سپتامبر جاری از استان درعا خارج شده تا به تروریست‌های داعش در شمال سوریه و عراق بپیوندند.

منابع اعلام کردند که آمار دقیقی در خصوص تعداد این افراد وجود ندارد اما برخی از اطلاعات حاکی از این است که تعداد آن‌ها حدود 300 تا 500 تن است.

ائتلاف علیه داعش شب گذشته اطراف شهر رقه واقع در شمال شرق سوریه را هدف قرار داد. جنگنده‌های این ائتلاف همچنین روستای السحل در فاصله 15 کیلومتری غرب رقه را هدف قرار دادند که مقر داعش در آنجا قرار دارد.

در استان حلب واقع در شمال سوریه نیز یک حمله‌ به جنوب شهر منبج در فاصله 86 کیلومتری شهر حلب صورت گرفت.

همچنین آسیاب‌های گندم که از بزرگترین‌ آسیاب‌ها در شهر حلب به حساب می‌آید و آرد این منطقه را به صورت کامل تامین می‌کند هدف قرار گرفت.

مخالفان سوری در شهر منبج اعلام کردند: جنگنده‌های ائتلاف با سه موشک آسیاب‌ها را هدف قرار دادند که بر اثر آن تعدادی از داعشی‌ها کشته شدند اما داعش تعدادی تانک و تجهیزات را در این آسیاب‌ها نگه داشته است.

در همین حال گروه تروریستی داعش روز یکشنبه به پیشروی خود به شرق شهر کردنشین کوبانی واقع در مرزهای سوریه و ترکیه ادامه داد و مناطق مهمی را در آنجا تحت تصرف خود درآورد.

در همین حال منابع کرد اعلام کردند: حملات ائتلاف تلفات بسیاری را به اعضای داعش در حومه تل‌ابیض وارد نکرد. درگیری‌های شدید میان نیروهای کرد با اعضای داعش در تل‌ابیض در جریان است.

از سوی دیگر، یک منبع امنیتی عراق اعلام کرد: در حملات ائتلاف که یکشنبه شب صورت گرفت و پایگاه داعش را در جنوب شهر موصل هدف قرار داد سه عضو داعش به هلاکت رسیدند.

یک منبع آگاه اظهار کرد: ابوانس کوردی،‌ مسئول شاخه نظامی داعش و چهار تن از سرکرده‌های برجسته این گروه تروریستی در این حملات کشته شده‌اند.

در همین حال یک مقام نظامی در مصاحبه با شفق نیوز اعلام کرد: درگیری‌های شدیدی میان دو گروه نقشبندیه و داعش در منطقه الکرمه در جنوب استان الانبار به وقوع پیوست.

این منبع خاطرنشان کرد: این درگیری‌ها به کشته شدن ابوسفیان نقشبندی، مسئول شاخه اطلاع‌رسانی "ارتش مردان نقشبندیه" انجامید.

الکرمه، یکی از مناطق نزدیک جنوب فلوجه است که و داعش از اوایل سال جاری فلوجه را تحت تصرف خود درآوردند.

از سوی دیگر مسئولان عراقی اعلام کردند: جنگنده‌های ائتلاف در عملیات هوایی چندین مرتبه اشتباه کرده و نظامیان و شبه‌نظامیان حامی ارتش و همچنین غیرنظامیان را کشتند.

در همین راستا فلاح الحسنی، از اعضای پارلمان عراق اعلام کرد: جنگنده‌های ائتلاف دست به حملات اشتباهی به نیروهای عراقی و شبه‌نظامیان حامی ارتش در تکریت و دیالی زدند و گمان کردند که این افراد از اعضای داعش هستند.

وی افزود: در حملات اشتباه جنگنده‌های آمریکایی در جنوب تکریت و در شمال شرق دیالی بیش از 50 سرباز و نیروهای داوطلب مردمی کشته و زخمی شدند.

از سوی دیگر یک مسئول برجسته در وزارت دفاع عراق که خواست نامش فاش نشود، گفت: داعش ظرف روزهای اخیر برای مخفی نگهداشتن نیروهای خود متوصل به راه‌های مختلفی شده است.

این مسئول خاطرنشان کرد: داعش هزاران لاستیک خودروهای استفاده شده را در اطراف شهرها و مناطق تحت کنترل خود جمع کرد و شب‌هنگام آن‌ها را آتش زد و همزمان چاله‌هایی را حفاری کرده و آن‌ها را با نفت خام پر کرد تا از این طریق مانع دید جنگنده‌ها شود.

این مقام عراقی خاطرنشان کرد: اعضای داعش ملزم شدند که یونیفرم نظامی عراقی وابسته به این ارتش را بپوشند و خودروهای خود را رنگ خاکی کنند که این رنگ خودروهای ارتش کنونی عراق است که این مساله باعث می‌شود که جنگنده‌های ائتلاف و همچنین جنگنده‌های عراقی به اشتباه بیفتند چرا که شناسایی هویت این افراد به شدت دشوار می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: این حملات تنها باعث کند شدن پیشروی‌های داعش شده است اما توانایی و کارآمدی این گروه در عرصه میدانی همچنان به قوت خود باقی است.

از سوی دیگر وزارت پیشمرگ‌ها در دولت کردستان اعلام کرد: 32 افسر از نیروهای پیشمرگ ظرف دو روز گذشته وارد برلین شدند تا برای استفاده از برخی سلاح‌های جدید آلمانی آموزش ببینند.

هلگورد حکمت، مسئول اطلاع‌رسانی در وزارت پیشمرگ‌ها در مصاحبه با روزنامه الشرق الاوسط گفت: این افسران برای استفاده از سلاح‌های جدیدی که کردستان از آلمان تحویل گرفته است آموزش می‌بینند و پس از بازگشت‌شان به آموزش دیگر نیروهای پیشمرگ می‌پردازند.

انتهای پیام

کد N521587