بیش از 20 هزار حوثی‌ جذب پلیس و ارتش یمن می‌شوند/حوثی‌ها اتهامات آمریکا را رد کردند

آمريكا,يمن,ارتش

در حالی که رئیس جمهور یمن به بحث و گفت‌وگو با مشاوران خود برای انتخاب نخست وزیر ادامه می‌دهد،‌ حوثی‌ها مذاکراتی را برای جذب بیش از 20 هزار تن از اعضای خود در ارتش و پلیس یمن آغاز کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الحیاة، حوثی‌ها مذاکراتی را برای جذب بیش از 20 هزار تن از اعضای این گروه در پلیس و دستگاه‌های امنیتی یمن و همچنین ارتش آغاز کردند و در مقابل این اقدام افراد مسلح از صنعاء عقب نشینی می‌کنند.

در حال حاضر کمیته عالی امنیتی به حوثی‌ها اعلام کرده که تنها 20 هزار تن از آن‌ها را جذب می‌کند.

این در حالی است که براثر حمله یک عامل انتحاری عضو القاعده به تجمع حوثی‌ها در استان مأرب چند تن کشته و زخمی شدند.

به گزارش منابع، اعضای القاعده بیمارستانی را که چند تن از حوثی‌ها در آنجا بودند، هدف قرار دادند.

منابع امنیتی و قبایل نیز اعلام کردند که اعضایی از گروه القاعده از غرب کشور به سمت استان "البیضاء" آمده‌اند و آماده حمله احتمالی همزمان با پیشروی حوثی‌ها هستند. همچنین حوثی‌ها نیز از غرب به سمت استان "الحدیده" پیشروی کرده‌اند.

در حال حاضر حوثی‌ها مقرهایی را در شهر الحدیده ایجاد کرده‌اند تا بتوانند کنترل این شهر و همچنین کنترل برخی منابع نفتی و خطوط اصلی انرژی در استان مأرب در شرق صنعاء را به دست بگیرند.

در همین راستا خبرگزاری رسمی یمن اعلام کرد که عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری این کشور با مشاوران خود در خصوص تلاش‌ برای انتخاب نخست وزیر براساس توافق با حوثی‌ها بحث و گفت‌وگو کرد.

به گزارش این خبرگزاری، در حال حاضر بر سر سرعت بخشیدن به بررسی شروط لازم برای نامزدی جهت تصدی پست نخست وزیری توافق شده و از شروط لازم برای نخست وزیر آتی این است که وی دارای شخصیتی ملی و غیرحزبی و از حمایت سیاسی برخوردار باشد.

از سوی دیگر، برخی فعالان یمنی در مقابل وزارت جوانان و ورزش علیه حوثی‌ها دست به تظاهرات زدند.

همچنین وزارت خارجه آمریکا رهبران حوثی‌ها و حامیان علی عبدالله صالح، رئیس جمهور سابق یمن را به تلاش برای استفاده از اوضاع وخیم امنیتی جهت تحقق اهداف خود متهم و تهدید کرد که به اعمال تحریم‌ها علیه تمامی افرادی که امنیت یمن و ثبات آن را به خطر می‌اندازند، خواهد پرداخت.

در همین راستا محمد بخیتی، عضو دفتر سیاسی حوثی‌ها اتهامات واشنگتن را رد کرد و گفت: ما از سلاح در برابر خشونت‌های مقامات یمنی علیه تظاهرکنندگان استفاده کردیم و اجرای توافقنامه امنیتی نیاز به وقت بیشتری دارد.

یکشنبه گذشته حوثی‌ها و دولت یمن با حضور جمال بن عمر، فرستاده ویژه سازمان ملل توافقنامه صلح و مشارکت را امضا کردند که براساس آن دولت جدید ظرف یک ماه تشکیل شده، قیمت فرآورده‌های نفتی کاهش یابد و یکی از حوثی‌ها به عنوان مشاور رئیس جمهور انتخاب شود.

انتهای پیام

کد N521539