آغاز رزمایش آمریکا و فیلیپین در آب‌های مورد مناقشه با چین

هزاران تن از سربازان فیلیپینی و آمریکایی امروز (دوشنبه) رزمایش سالانه خود را در نزدیکی آب‌های مورد مناقشه در دریای چین جنوبی و با هدف آزمودن آمادگی‌هایشان در واکنش به هرگونه رخداد فوری و اضطراری آغاز کرده‌اند.

به گزارش خبرگزااری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، فیلیپین با چین بر سر دریای چین جنوبی مناقشه‌ دارد، این آب‌ها دارای منابع عظیم انرژی هستند و هر ساله از طریق عبور و مرور کشتی‌های تجاری و انجام امور بازرگانی مبلغ 5 میلیارد دلار عایدات نصیب هر دو کشور می‌شود. کشورهای برونئی، مالزی، تایوان و ویتنام نیز مدعی مالکیت جزایر اسپراتلیس در این آب‌های مورد مناقشه هستند.

در جریان رزمایش امروز قریب به 5000 تن از سربازان فیلیپینی و آمریکایی شرکت دارند و این رزمایش در جزیره پالاوان واقع در غرب فیلیپین برگزار می‌شود که نزدیک جزایر اسپراتلیس است. این رزمایش مختلط هوایی – دریایی با نام "رزمایش دوجانبه فیلیپین" (Phiblex) بر عملیات دفاع منطقه‌ای و امنیت دریای همزمان با افزایش تحرکات نظامی و ارتش چین در منطقه تمرکز دارد.

یکی از مقام‌های ارشد در این رزمایش گفت: ما امیدواریم که تکنیک‌های جدیدی را از نیروهای دریایی آمریکا بیاموزیم. اگر آن‌ها خط‌مشی جدیدی داشته باشند ما آن را می‌آموزیم.

سفارت آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: این رزمایش به واحدهای نظامی در دو کشور کمک می‌کند تا همکاری خوبی با هم داشته باشند و از این فرصت برای تداوم بالا بردن مهارت‌هایشان و به اشتراک گذاشتن آموخته‌هایشان استفاده کنند.

این رزمایش سالانه تحت معاهده دفاع مشترک مصوب 1951 میان دو کشور صورت می‌گیرد و بخشی از شبکه ائتلاف امنیتی آمریکاست که در جریان جنگ سرد توسط واشنگتن در منطقه آسیا – اقیانوسیه ایجاد شد.

انتهای پیام

کد N521482