بازتاب گسترده افشاگری و انتقاد رئیس جمهوری آرژانتین مقابل اوباما درباره ماهیت داعش و حق وتو

کریستینا فرناندز کرشنر, رئیس جمهور آرژانتین, مجمع عمومی سازمان ملل, داعش

سخنرانی اخیر رئیس جمهوری آرژانتین در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد که در آن از عملکرد دوگانه غرب در مواجهه با تروریسم به شدت انتقاد کرده بود، بازتاب گسترده ای در رسانه های اجتماعی داشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، کریستینا فرناندز کرشنر با انتقاد از حمایت های پیشین غرب از گروههای تروریستی گفت: "اگر درپی شکست  تروریسم هستیم، باید برای صلح فعالیت کنیم. شما نمی توانید با کوبیدن بر طبل جنگ،‌ تروریسم را شکست دهید".

کرشنر با اشاره به طرح مقابله با داعش در منطقه افزود:"من به همه چیز بی اعتماد شده ام" و "پرسش های  بسیاری " درباره جنگ علیه این گروه جهادی دارم.

وی در این سخنرانی که بازتاب گسترده ای در رسانه های اجتماعی داشته است، این مطلب را یادآوری کرد که "القاعده در دوره جنگ سرد برای مقابله با روسیه آموزش دیده بود و بسیاری از جنگجویان، آموزش نظامی دیدند و اکنون در کنار داعش هستند".

رئیس جمهوری آرژانتین افزود: اکنون لحن بسیار دوستانه تری در برابر آنهایی که سال قبل به عنوان تروریست در نظر گرفته می شدند وجود دارد.

کریستینا کرشنر با طرح این سئوال که «روش مبارزه موثر با تروریسم چیست؟» گفت «مشخص است که روش کنونی مبارزه با تروریسم جواب نداده است. هر بار ما شاهد گروه های بیشتر و خشن تر با قدرت بیشتر هستیم. مشکل نیز بدتر می شود. ما باید در روش شناسی خود تجدیدنظر کنیم. چیزی که من می دانم این است که شما نمی توانید آدمخواران را بخورید. منطق تروریسم این است که به یک واکنش خشونت آمیز متقارن دست یابد تا از این طریق خونریزی های مستمر خود را توجیه کند.»

کرشنر در حالی که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا ریاست نشست را بر عهده داشت با انتقاد از معیاردوگانه غرب در قبال تروریسم افزود:«القاعده در دوره جنگ سرد برای مقابله با روسیه آموزش دیده بود و بسیاری از جنگجویان، آموزش نظامی دریافت کردند و اکنون در کنار داعش هستند.»

کرشنر همچنین در بخش دیگری از سخنان خود از ضرورت اصلاح ساختار شورای امنیت سخن گفت و افزود تا زمانی که رای پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل بیشتر از رای کشورهای دیگر اهمیت داشته باشد، هیچ مسئله ای در جهان حل نخواهد شد.

رئیس جمهور آرژانتین افزود: مجمع عمومی که در آن هر کشور تنها از یک حق رای برخوردار است باید به نهاد مستقل سازمان ملل تبدیل شود.

کرشنر گفت:«من به عنوان رئیس جمهور کشوری که یک عضو غیردائم شورای امنیت است، سئوالی را می خواهم بپرسم و آن اینکه:« چه کسی بود که آدم های بد را مسلح می کند و داعش از کجا ایجاد شد؟»
کد N521364