دور تازه مذاکرات ایران و ۱+۵ کمتر از دوهفته دیگر

مذاکرات هسته ای, عراقچی

نماینده ایران در مذاکرات هسته‌ای با بیان اینکه اختلافات بر سر مسائل اصلی همچنان باقی است، گفت دور آتی مذاکرات در کمتر از دو هفته دیگر در یک شهر اروپایی برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، معاون حقوقی و بین الملل وزارت خارجه گفت:دور بعدی مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 کمتر از دو هفته دیگر در یک شهر اروپایی برگزار می شود.

عراقچی اظهار داشت: بعضی از ایده‌های مطرح شده در نشست نیویورک هنوز امیدوارکننده هستند، اما هیچکدام از آنها نمی‌توانند ما را به درک مشترک درباره مسائل کلیدی برسانند و ما نتوانستیم در این مذاکرات به پیشرفت‌های ملموس برسیم.

آقای عراقچی که با خبرگزاری «کیودو» ژاپن مصاحبه می‌کرد، گفت: ما توانسته‌ایم در یک فضای سازنده به درک بسیار بهتری برسیم اما در موضوعات اساسی اختلافات اساسی وجود دارد. عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران تأکید کرد: اگر قرار است توافقی بشود، باید این کار را الان انجام دهیم، تمدید مذاکرات بی‌فایده و دشوار خواهد بود.

عراقچی درباره محورهای اختلاف ایران و 1+5  گفت: قبول اینکه ایران به استفاده از سانتریفیوژها ادامه دهد و برداشتن تمامی تحریم‌ها «دو حوزه اصلی اختلاف بین ایران و ۱+۵ هستند.

هفتمین دور مذاکرات ایران و 1+5 ، به مدت ده روز و در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برگزار شد.

بر اساس توافق موقتی که سال گذشته میان تهران و پنج عضو دائم شورای امنیت به علاوه آلمان به دست آمد و در پایان تیر ماه برای چهار ماه تمدید شد، طرفین باید تا روز سوم آذر به راهکار جامع دست یابند.
کد N521353