تنش قاهره و آنکارا به سریال های تلویزیونی ترکیه رسید

ایرنا نوشت:

 تنش های اخیر بین قاهره و آنکارا کار را به قطع پخش سریال های ترکیه ای از تلویزیون مصر به علت «موضع گیری های اردوغان علیه انقلاب 30 ژانویه» رسانده است.

به گزارش ایرنا به نقل از 'سی ان ان' تنش بین ترکیه و مصر به دنبال اظهارات 'رجب طیب اردوغان' رییس جمهوری ترکیه که برکناری 'محمد مرسی' را «کودتا» نامیده و از تریبون مجمع عمومی سازمان ملل انتقادات شدیدی را متوجه دولت مصر کرده بود، آنقدر بالا گرفته که 'عصام الامیر' سرپرست وزارتخانه اطلاع رسانی مصر دستور قطع پخش سریال های ترکیه ای را از شبکه های ماهواره ای کشورش صادرکرد.

وی علت این امر را موضع گیری های خصمانه اردوغان علیه «انقلاب 30 ژانویه» یا برکناری محمد مرسی ذکر کرد.

سرپرست وزارت اطلاع رسانی مصر در متن بیانیه ای که پایگاه اینترنتی تلویزیون مصر آن را منتشر کرد، نوشت: 'عبدالفتاح السیسی' رییس جمهوری مصر «محکم و مسلط» در مجمع عمومی سازمان ملل ظاهر شد و «حفظ دستاوردهای سیاسی بعد از انقلاب ژانویه از سوی ملت مصر» و همچنین «تحمیل اراده مردم مصر به تمام دنیا و برکناری طاغوت سیاسی تروریستی موسوم به اخوان المسلمین» را خاطرنشان کرد.

الامیر افزود: برخی همچنان در جستجوی خواب های قدیمی و اهداف مرتبط با تروریسم اخوان المسلمینی هستند. به همین دلیل از همه می خواهیم که آنها را به صورت های مختلف تحریم کنند.

وی تصریح کرد: اولین و مهمترین شکل تحریم، قطع پخش تمامی سریال های تلویزیونی ترکیه است.

الامیر از همه «شبکه های ماهواره ای فعال در داخل مصر» خواست «پخش سریال های ترکیه ای را تا زمانی که سران ترکیه به راه صحیح برنگشته اند، متوقف کنند و از اراده ملت مصر اطاعت کنند.»

اردوغان در مجمع عمومی سازمان ملل با انتقاد شدید از دولت نظامیان در مصر، برکناری محمد مرسی از ریاست جمهوری را «کودتا» نامیده بود؛ اظهاراتی که با محکومیت و واکنش شدید وزارت امورخارجه مصر روبه رو شد.

4949

کد N521333