راسموسن: عملکرد پوتین مایه تاسف است

روسيه,ناتو,پوتين

دبیرکل در حال کناره گیری ناتو گفت: اقدامات و رفتار رئیس جمهوری روسیه بزرگترین و تاسف‌بارترین رخدادها در طول پنج سال فعالیتم در این ائتلاف بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه ایندیپندنت، آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو که روز چهارشنبه از این سمت کنار می‌رود و پست خود را به "نیس استولتنبرگ" نروژی خواهد داد، گفت: در این چند مدت که من در راس ناتو بودم جهان بسیار تغییرکرده است.

وی افزود: من در سال 2009 و همزمان با انتصاب در این سمت خواهان برقراری روابط مستحکم و استراتژیک با روسیه بودم و این مساله را یک فرصت تاریخی می‌دیدم که نسل من نباید آن را از دست بدهد اما متاسفانه رفتار و عملکرد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در این مدت تغییرکرد و هم اکنون به بزرگترین تاسف و پشیمانی من در مدت پنج سال ریاستم بر ائتلاف بدل شده است.

راسموسن که پیشتر نخست وزیر دانمارک بود، درباره مقابله با تروریسم گفت: متحدان ناتو باید در مقابل تروریسم و عوامل ایجاد کننده آن بایستند به همین دلیل ما در کنفرانس اخیر خود در ولز انگلیس توافق کردیم تا از نزدیک با یکدیگر همکاری کرده و به حمایت از عراق برای مقابله با داعش و به تبادل اطلاعات درباره شبه نظامیان خارجی که از عراق باز می‌گردند بپردازیم. ما همچنین متعهد شدیم اگر دولت جدید بغداد از ما درخواست کمک کند با ایجاد و تشکیل نیروهای امنیتی موثر وکارآمد به عراقی‌ها کمک کنیم. اما مقابله با داعش نیازمند همکاری تمام کشورهای جهان در سال‌های آتی است.

دبیرکل در حال کناره گیری ناتو ادامه داد: روسیه با نقض قوانین بین‌المللی به دنبال تعیین و کشیدن مجدد نقشه جهان از طریق زور و اجبار است و برای دستیابی به این هدف در امور داخلی همسایه‌اش، اوکراین دخالت کرده و با اعمال فشارهای متعدد از بخش اقتصادی به کار بردن تبلیغات و اعمال فشار و زور نظامی و سیاسی باعث درخواست در امور مولداوی و گرجستان و حال اوکراین شده است. هدف این کشور ایجاد بی‌ثباتی و به راه انداختن درگیری‌های شدید است. هدف اساسی مسکو جلوگیری از کشورهای همسایه برای تعیین و انتخاب راه خود است.

راسموسن تاکید کرد: در حالیکه ما در زمینه همکاری‌ برای مقابله با تروریسم، قاچاق مواد مخدر و دزدی دریایی به اشتراکاتی رسیده‌ایم هرگز درباره سامانه دفاع موشکی به توافق نمی‌رسیم. تهاجم روسیه علیه اوکراین دیدگاه ما را نسبت به کل اروپا به چالش کشیده است. با وجود تمام تلاش‌ها از زمان فروپاشی کمونیسم، روسیه ناتو را نه یک شریک بلکه یک دشمن می‌داند. تنها زمانی می‌توان با روسیه وارد معامله شد که مسکو روش خود را تغییر دهد و من فکر می‌کنم که برقراری ارتباط با مسکو مساله‌ای است که همچنان در آینده نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام

کد N521109