از نگهبانی کاباره در استرالیا تا فرماندهی داعش در سوریه

داعش

یک شبکه عربی با انتشار تصاویری از یک کلوب در استرالیا از هویت یکی دیگر از سرکردگان داعش پرده برداشت.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از شبکه العربیه ، هر چه رسانه های خبری برای کنجکاوی بیشتر جهت شناخت هویت اعضای فعال داعش به ویژه آنهایی که از کشورهای غربی به صفوف این گروه ملحق شدند، بیشتر بررسی می کنند، با شگفتی های بیشتری از زندگی و پیشینه آنها روبرو می شوند. ملحق شدن خوانندگان موسیقی رپ بریتانیایی، بوکسورهای معروف، دختران نوجوانان اروپایی و بالاخره مسئول نگهبانی وحفظ نظم یک کاباره دراسترالیا و تبدیل وی به یکی از فرماندهان این گروه تندرو در سوریه، همه از شگفتی های باور نکردنی اعضای این گروه به شمار می رود.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز روز گذشته طی گزارشی، گذشته نه چندان دور یکی از فرماندهان داعش را زیر ذره بین برده و اطلاعاتی را در باره پیشینه او منتشر کرد. این فرمانده کنونی داعش در گذشته رئیس نگهبانی و مسئول برقراری نظم یکی از معروفترین کاباره های شهر سیدنی استرالیا بوده است. او نه تنها از یک خوشگذران عیاّش شبانه به یکی از فرماندهان نظامی داعش تبدیل شده، بلکه طی این مدت تلاش کرده که نوجوان دیگری از دوستان خود را به قتل شهروندی استرالیایی به روش جدا کردن سر تشویق کند، و از او خواسته بود که صحنه جدا کردن سر از تن این شهروند استرالیایی را فیلمبرداری کند.

در جزئیات گزارش نیویورک تایمز، پیشینه محمد علی باريالی، نگهبان کاباره ای در شهر سیدنی استرالیا، جایی که در آن مشروبات الکلی، مواد مخدر و زن روسپی به وفور یافت می شود، بررسی شده است. باریالی که اکنون به یک فرمانده نظامی داعشی تبدیل شد، کارش تنظیم ورود و خروج مشتریان، جلوگیری از مزاحمان محفل میگساری، حمایت از تجارت سکس ومشروبات الکلی بود. چیزی که مایه شگفتی است این شخص چگونه از زندگی شبانه و خوشگذرانی ناگهان به افراط گرایی گرایش پیدا کرده و به فرماندهی یکی از تندروترین گروه مذهبی اسلامی تاریخ معاصر تبدیل شده است.

طبق منابع امنیتی استرالیا، محمد علی باریالی 33 ساله افغانی تبار، از طریق تماس های تلفنی با یکی از دوستانش ، وی را به کشتن یک شهروند استرالیایی به شیوه داعش و فیلم برداری از صحنه قتل، تشویق کرده است. باریالی پیش از هجرت به سوریه برای ملحق شدن به داعش با حضور در برخی شبکه های تلویزیونی در استرالیا از اسلامگرایی افراطی دفاع کرده بود. آنچه که در بررسی گذشته باریالی باعث شگفتی بیشتر نیویورک تایمز شده این است که نه تنها پیشینه باریالی با وضعیت کنونی او بسیار متفاوت است بلکه حتی پدر وی نیز شاعری با ذوق و زندگی پسند و به دور از افراطیگری بود. و شگفت تر آنکه پدر وی با محمد ظاهر شاه آخرین پادشاه افغانستان نیز نسبت خویشاوندی دارد.

خانواده باریالی سال 1981 از افغانستان به هند هجرت کردند. وی سپس برای ادامه تحصیل به استرالیا رفت اما به محض تکمیل تحصیلات متوسطه، از محله فقیرنشینی که در آن زندگی می کرد، برای یافتن کار به منطقه "کینگ کروس" شهر سیدنی استرالیا که کاباره و مراکز عیش و نوش در آنجاست رفت. در همانجا بود که برای نگهبانی در کاباره به کار مشغول شد. روزنامه نیویورک تایمز با بررسی این دگرگونی شخصیتی این فرمانده واینکه چگونه از زندگی پر عیش و نوش و خوشگذرانی شبانه به گروهی تندرو که هیچگونه ارزشی برای زندگی انسان ها قائل نیست، روی آورده است، می نویسد در پس این تحول باور نکردنی باریالی و کسانی شبیه او، پرسش های بسیاری نهفته است که بی جواب خواهند ماند.

روزنامه نیویورک تایمز در گزارش خود به نقل از منابع امنیتی استرالیا تاکید کرده که بیش از 70 جوان استرالیایی هم اکنون در صفوف گروه داعش می جنگند اما برجسته ترین آنها محمد علی باریالی افغانی تباری است که به یکی از فرماندهان نظامی داعش تبدیل شده است.

52261

کد N520945