حاشیه‌های دیدار روحانی با ایرانیان مقیم آمریکا/ از تکریم پروفسور رضا تا شوخی در مورد سرعت اینترنت

ایرانیان مقیم آمریکا که موفق به دیدار صمیمانه با دکتر روحانی در نیویورک شده بودند، از نظرات و دیدگاه‌های اعتدال‌گرایانه ریاست جمهوری اسلامی ایران در قبال مسایل داخلی و بین‌المللی استقبال کردند.

به گزارش خبرآنلاین و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، مقابل ساختمان محل دیدار ایرانیان با رییس جمهوری، صف طولانی از ایرانیان تشکیل شده بود و در سرسرای ساختمانی که قبلا متعلق به یکی از بانک‌های بزرگ نیویورک بود، صدها نفر در انتظار دیدار با دکتر روحانی بودند.

- پیش از ورود رییس جمهوری، دکتر ظریف وارد ساختمان شد و با حضور بر سر میز میهمانان ضمن احوالپرسی با آن‌ها عکس یادگاری گرفت. محبوبیت ظریف در میان دیپلمات‌های خارجی هم زبانزد است.

- قرائت آیاتی از کلام‌الله مجید توسط «خرمیان» قاری بین‌المللی در جمع ایرانیان حاضر، فضای معنوی زیبایی در ابتدای مراسم ایجاد کرد که برخی موارد جاری شدن اشک در چشمان تعدادی از حاضران حس و حال عجیبی را با شنیدن کلام الهی در جمع ایرانیان در ابتدای مراسم موجب شد.

- پخش سرود «ای ایران ای مرز پرگهر...» هیجان را بر فضای سالن مستولی کرد. همه حاضران در سالن با شنیدن این سرود حماسی ایستادند و با همخوانی وحدت و یکپارچگی خود در حمایت از نام وطن را اعلام کردند.

در همین حال دکتر روحانی که به داخل سالن آمد و جمعیت به اتفاق به احترام او بپا خاستند و برای دقایقی به تشویق رییس جمهوری پرداختند.

- پروفسور «فضل الله رضا» استاد نامی ریاضیات، کسی که نامش بخاطر طراحی منحنی‌های پرواز فضاپیماهای «ناسا» گره خورده است در سخنانی به تمجید از شایستگی جوانان پرداخت و با ذکر قطعه شعری از ملک‌الشعرای بهار گفت ایران سرزمین افسانه‌ها، محبت و وطن ماست و ما در هر کجا که باشیم دلمان برای آن خاک پرگوهر می‌تپد. پس از پایان سخنرانی پرفسور رضا، رییس جمهوری به طرف این استاد صد ساله رفت و از او قدردانی کرد.

- دکتر مریم طبیب‌زاده فارغ التحصیل رشته «بیو تکنولوژی» از دانشگاه «کارولینای جنوبی» نیز به نمایندگی از جامعه زنان و جوانان نخبه ایرانی در سخنانی از رییس جمهوری خواست زمینه را برای حضور نخبگان جوان در ایران برای مدت زمان کوتاه فراهم کند. رییس جمهور به احترام او هم ایستاد و جمعیت برای هر دو دست زدند.

- در ابتدای سخنرانی، جمعیت بلافاصله پس از بیان این جمله از سوی دکتر روحانی که برخلاف آنچه تصور می‌شود، نفت و معادن سرمایه ما نیست، بلکه فرهیختگان، صاحبنظران و متخصصان ما در داخل و خارج از کشور سرمایه ما هستند، به تشویق رییس جمهوری پرداختند.

- اظهارات رییس جمهوری به ویژه پس از آن که گفت ما برای پیشرفت امور یک کار بیشتر نکردیم و آن کنار گذاشتن تصمیمات یک شبه بود با واکنش روبرو شد و با بیان این جمله که «ما تصمیات فی البداهه را کنار گذاشتیم » دست زدن حضار ادامه یافت.

- رییس جمهور هنگامی که درباره ضرورت حضور سرمایه‌گذاران در ایران سخن می‌گفت خطاب به حاضران گفت: نقل قولی منتسب به کندی رییس جمهوری امریکاست که به مردم می‌گوید «نگوییم دولت برای کشور چه کار کرده است، بگوییم ما برای کشور چه کار کرده‌ایم؟»

- دکتر روحانی درباره آزادی و تغییر شرایط در ایران به مزاح گفت: همین پهنای باند دلیل بر این است که فضا در ایران عوض شده است! که با تشویق جمعیت روبرو شد.

- غرور در چشمان ایرانیان موج می‌زد، وقتی رییس جمهوری کشورشان با قدرت می‌گفت «غربی ها نمی‌توانند ما را منزوی کنند. آن‌ها می‌دانند اگر در عراق تروریست‌ها نتوانستند کاری کنند و به شهرهای بزرگ عراق برسند بخاطر کمک‌های ایران به مردم عراق بوده و مهم نیست که به این ماجرا اقرار بکنند یا نه.»

- حاضران ایستادند و رییس جمهوری را تشویق کردند وقتی گفت: باید دست در دست هم بدهیم و بتوانیم ایرانی آباد، سربلند و عزیز که مایه افتخار باشد به فرزندانمان هدیه کنیم.

- نکته بسیار زیبا در پایان سخنرانی ریاست جمهوری شوق بی وصف شرکت‌کنندگان در استقبال از سخنان ریاست جمهوری که از بدو ورود دکتر روحانی بصورت ممتد با دست زدن حتی هنگام سخنرانی ایشان بصورت مکرر در هر فراز از سخنان ایشان ادامه می‌یافت، بود.

- پس از پایان سخنان دکتر روحانی صدها ایرانی مقیم نیویورک بصورت جمعی به همراه خانواده خود برای گرفتن عکس به نزدیک میز ریاست جمهوری آمده و با دوربین موبایل خود در حالی که ریاست جمهوری را در کادر دوربین قرارداده بودند، عکس یادگاری می‌گرفتند.

- فضای مراسم متاثر از سخنان غرورانگیز ریاست جمهوری از ظرفیت‌های ایران از بعد نیروی انسانی و به ویژه اقدامات انجام شده در مسیر اعتلای نام ایران و تکیه بر توانمندی‌های داخلی و ضرورت همدلی بین ایرانیان برای کمک به توسعه ایران، شده بود.

دکتر روحانی در راس هیاتی از مقام‌های ارشد کشورمان برای شرکت در شصت و نهمین مجمع عمومی سازمان ملل و تبیین مواضع و سیاست‌های اصولی جمهوری اسلامی ایران به نیویورک سفر کرده بود.

 

23503

کد N520921