با موافقت ائتلاف اهل سنت؛

"العیساوی" و "العامری" بیشترین شانس را برای تصدی وزارت دفاع و کشور عراق دارند

سیاسی

ائتلاف گروه‌های عراقی (سنی‌ها) رافع العیساوی را رسما به عنوان نامزد خود برای تصدی پست وزارت دفاع عراق معرفی کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، ائتلاف گروه‌های عراقی (بزرگترین فراکسیون سنی در پارلمان عراق)، رافع العیساوی، وزیر دارایی سابق عراق و یکی از رهبران جنبش مردمی در تظاهرات در استان الانبار در سال 2013 را به طور رسمی به عنوان نامزد تصدی پست وزارت دفاع معرفی کرد که به نظر می‌رسد این اقدام در واقع کنار زدن جابر الجابری، نامزد پست وزارت دفاع باشد که نتوانست رای اعتماد پارلمان را به دست آورد.

این در حالی است که رعد الدهلکی، عضو پارلمان عراق و نماینده فراکسیون "دیالی هویت ماست" به رهبری سلیم جبوری، رئیس پارلمان عراق، تاکید کرد: العیساوی نامزد جایگزین نیست بلکه وی جزو گروه‌ جدید نامزدهایی است که اسامی آن‌ها را به حیدر العبادی، نخست وزیر عراق تقدیم کرده‌ایم تا یکی از آن‌ها را انتخاب کند.

اسامه نجیفی، معاون رئیس جمهور عراق و یکی از رهبران ائتلاف گروه‌های عراقی اعلام کرده بود که دیدارهای میان اعضای این ائتلاف جهت اعلام نهایی نامزد خود ادامه دارد و احتمالا رافع العیساوی نامزد تصدی پست وزارت دفاع می‌شود.

وی گفته بود: ما تنها دو نامزد داریم که برای دستیابی به اعتماد گروه‌های سیاسی با هم رقابت می‌کنند و این دو نامزد رافع العیساوی و حاجم الحسنی هستند اما در حال حاضر العیساوی شانس بیشتری برای تصدی سمت وزارت دفاع دارد.

با این حال الدهلکی اعلام کرد که جابر الجابری و خالد العبیدی، دو نامزد سابق وزارت دفاع همچنان جزو اسامی مطرح شده برای تصدی این منصب هستند.

وی گفت: ما در داخل ائتلاف اختلافاتی نداریم و همگی با تمامی اسامی مطرح شده موافق هستیم اما ممکن است برخی معتقد باشند که این نامزد بهتر از نامزد دیگر باشد. ما در حال حاضر در مرحله جدیدی قرار داریم که باید تمامی مسائل و مشکلات را حل کنیم.

الدهلکی در خصوص اینکه نامزد شدن العیساوی برای تصدی پست وزارت دفاع راه را برای نامزدی هادی العامری جهت تصدی پست وزارت کشور باز می‌کند گفت: همه چیز ممکن است. ما در حال حاضر در چارچوب توافق‌های سیاسی قرار داریم و به نظر من مواضع قبلی علیه این شخصیت یا یک شخصیت دیگر وجود ندارد اما هر شخصیتی باید از توافق ملی برخوردار باشد.

این در حالی است که "سازمان بدر" که العامری رهبر آن را برعهده دارد اعلام کرده که العامری شانس بیشتری برای تصدی پست وزارت کشور دارد.

همچنین هشام السهیل، نماینده ائتلاف دولت قانون در پارلمان عراق اعلام کرد که ائتلاف اتحاد ملی با نامزدی العیساوی برای تصدی پست وزارت دفاع مخالف است چرا که پرونده‌های قضایی علیه العیساوی وجود دارد و وی باید ابتدا با دستگاه قضائی مواجه شود.

(تصویر راست مربوط به رافع العیساوی و تصویر چپ مربوط به هادی العامری است).

انتهای پیام

کد N520386