فرگوسن هم‌چنان ناآرام است

حقوق بشر,آمريكا

در شرایطی که تنش‌ها در حومه سنت سوئیس بار دیگر افزایش یافته، والدین مایکل براون گفتند که رئیس پلیس فرگوسن باید استعفا دهد و بهترین عذرخواهی از طرف وی کلمات نیست بلکه بازداشت و محاکمه افسر پلیسی است که فرزند آن‌ها را کشته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری راشاتودی، مایکل براون، نوجوان 18 ساله سیاهپوست آمریکایی است که در نهم اوت به ضرب گلوله "دارن ویلسون" افسر پلیس فرگوسن کشته شد.

مرگ این نوجوان موجب چندین هفته اعتراضات سیاهپوستان آمریکا در مناطق مختلف از جمله شهر فرگوسن در ایالت میسوری شد.

پلیس نیز در واکنش به اعتراضات، تدابیر امنیتی شدیدی در این منطقه وضع کرد و منع رفت و آمد شبانه از دیگر اقدامات نظامی محسوب می‌شد.

والدین مایکل براون گفتند که تحت تاثیر عذرخواهی تام جکسون، رئیس پلیس فرگوسن قرار نگرفته‌اند. این عذرخواهی بیش از یک ماه پس از کشته شدن نوجوان 18 ساله سیاهپوست به دست افسر پلیس سفید پوست مطرح شد.

پدر مایکل براون گفت که عذرخواهی تنها زمانی مورد پذیرش قرار می‌گیرد که دارن ویلسون بازداشت شود و به اتهام قتل محاکمه شود. مادر مایکل براون نیز خواستار اخراج تام جکسون شد و گفت: این ناآرامی‌ها همچنان ادامه دارد. من نمی‌خواهم حرف بشنوم، من عمل می‌خواهم، آن‌ها کاری را که باید انجام شود انجام دهند.

در همین حال پدر و مادر براون خشم خود را از اقدام افسران پلیس فرگوسن که حمایت خود را از "افسر قاتل" با استفاده از دستبند "من دارن ویلسون" اعلام کردند، بیان کردند. وزارت دادگستری آمریکا نیز از نیروهای پلیس محلی درخواست کرده است تا زمانی که در حال انجام وظیفه هستند، از زدن این دستبندها خودداری کنند.

در همین حال تنش‌ها در فرگوسن پس از عذرخواهی رئیس پلیس این شهر افزایش یافته است. زمانی که تام جکسون می‌خواست که در مراسمی که برای این نوجوان سیاهپوست گرفته شده بود شرکت کند، زد و خوردی صورت گرفت و معترضان خواستار استعفای وی شدند.

گفته می‌شود که در جریان درگیری‌های اخیر یک افسر پلیس نیز به ضرب گلوله زخمی شده است.

انتهای پیام

کد N520211