توصیه جان پرسکات به کامرون:

انگلیس نباید وارد معرکه داعش شود/تاریخ در حال تکرار شدن است

آمریکا اروپا

معاون نخست وزیر اسبق انگلیس در واکنش به تصمیم دولت و پارلمان این کشور برای پیوستن به ائتلاف ضد داعش و حمله به مواضع این گروه تروریستی، از سیاستگذاران بریتانیا خواست تا این کشور را وارد معرکه داعش نکنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، "جان پرسکات"در یادداشتی در روزنامه ساندی میرور، با انتقاد از تصمیم دولت و مجلس عوام انگلیس از قانونگذاران این کشور خواست تا بار دیگر به دقت درباره حضور در ائتلاف ضد داعش تصمیم گیری کنند.

پرسکات که از سال 1997 تا 2007 به عنوان معاون نخست وزیر در کابینه "تونی بلر" نخست وزیر اسبق انگلیس، حضور داشت در این یاداشت می نویسد: هر روز شاهد تبعات جنگ عراق هستیم. جنگی که کابینه تونی بلر آن را تصویب کرد و اکنون بار دیگر تاریخ در حال تکرار شدن است.

پرسکات به عنوان بلندپایه ترین مقام انگلیسی که از اقدام دولت "دیوید کامرون"در پیوستن به ائتلاف شد داعش انتقاد می کند معتقد است: همه احزاب و گروه ها باید در مورد این موضوع (پیوستن به ائتلاف ضد داعش) مجددا فکر کنند.

وی در این یاداشت می نویسد: خون های زیادی از مردم عرب و انگلیس در عراق و افغانستان ریخته شده است. کامرون می گوید ما نباید از ماجرایی که 11 سال قبل رخ داده بترسیم. اما انگلیس بار دیگر در جنگی شرکت می کند که رهبری آن به عهده آمریکاست. این جنگ ما نیست. اکنون بار دیگر انگلیس در وضعیتی است که پارلمان آن از تصمیم دولت برای شرکت در یک جنگ جدید حمایت می کند، اما این بار دشمن ما طالبان و یا صدام نیست. دشمن ما داعش است. این یک جنگ مذهبی منطقه ای است و انگلیس باید خود را از آن دور نگه دارد. بمباران این گروه هرگز چاره کار نیست. از "درسدن" (مرکز ایالت زاکسن آلمان که در آخرین روزهای جنگ جهانی دوم مورد بمباران گسترده قرار گرفت) تا غزه ، مردم بیگناه در این حملات دچار تلفات و خسارات سنگین می شوند، آیا ما (انگلیس) کشوری هستیم که می خواهیم بار دیگر مسئولیت این کار را برعهده بگیریم؟

البته تنها پرسکات نیست که از این تصمیم دولت و مجلس عوام انتقاد می کند بلکه در روز جمعه و پیش از رای گیری مجلس عوام در مورد پیوستن انگلیس به ائتلاف ضد داعش "روشنرا علی" از نمایندگان پارلمان، در اعتراض به این حرکت از سمت خود استعفا کرده بود.

"جان مک دونل" از اعضای حزب کارگر انگلیس، که در مجلس عوام حضور دارد نیز در انتقاد از این تصمیم گفت: این یک فاجعه کامل است. نتیجه جنگ با تروریسم آن است که تهدید آن به خیایان های کشور ما بازمی گردد.

پارلمان انگلیس روز جمعه با تصمیم دولت این کشور برای پیوستن به ائتلاف ضد داعش موافقت کرد و لندن در اولین گام دو فروند جنگنده تورنادوی خود را که در قبرس مستقر هستند به عراق اعزام کرد. البته این دو جنگنده روز گذشته بر فراز مواضع داعش پروازهایی را انجام دادند، اما بدون آنکه اقدام به بمباران این مواضع کنند به پایگاه خود بازگشتند.