آیت‌الله جوادی‌آملی:

حوزه به احادیث عقلی ائمه اطهار(ع) توجه بیشتری کند

مرجع تقليد,مراجع تقليد,حوزه علميه,آيت‌الله جوادي آملي

آیت‌الله جوادی‌آملی گفت: اصل برای ما همان قرآن و عترت است و اگر سخنی حتی در فقه، اصول و یا فلسفه بر خلاف قرآن و عترت باشد، برای ما قابل قبول نیست.

آیت‌الله جوادی‌آملی گفت: اصل برای ما همان قرآن و عترت است و اگر سخنی حتی در فقه، اصول و یا فلسفه بر خلاف قرآن و عترت باشد، برای ما قابل قبول نیست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این مرجع تقلید در دیدار جمعی از اعضای هیئت رئیسه مجمع عالی حکمت اسلامی که در محل بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء برگزار شد، در سخنانی با بیان سابقه حضور علم فلسفه در حوزه‌های علمیه اظهار کرد: نکته اساسی که همگان باید مد نظر داشته باشند، این است که اصل برای ما همان قرآن و عترت است و اگر سخنی حتی در فقه، اصول و یا فلسفه بر خلاف قرآن و عترت باشد، برای ما قابل قبول نیست.

وی افزود: هر دیدگاه و یا اختلاف نظری باید در سایه توجه به این دو اصل باشد که اولاً، قرآن و عترت در همه حوزه‌های علمی اصل هستند و ثانیا اگر فهم ما از مطلبی مطابق با قرآن و عترت نبود، آن را به حساب سطح فهم خود بگذاریم.

به گزارش ایسنا به نقل از حوزه نیوز، وی در بخش دیگری از سخنان خود به جایگاه و ضرورت پرداختن به علم در دین مبین اسلام اشاره و اظهار کرد: خدایی که آموختن علم را برای انسان یک فریضه قرار داده است و به آن سفارش موکد کرده، خود مشخص کرده است که دانش پژوهان باید به دنبال چه علمی بروند. خداوند علوم ثلاثه یعنی "آیات محکمه" ، "فریضه عادله " ، "سنت قائمه" را به انسان معرفی کرده است که متاسفانه در حوزه‌های علمیه ما هر سه این علوم به فقه و اصول تفسیر شد و لذا جای خالی برخی از علوم در حوزه‌های علمیه احساس می‌شود.

جوادی‌آملی حوزه‌های علمیه را به توجه، تحقیق و تامل بیشتر در احادیث عقلی ائمه اطهار علیهم السلام توصیه کرد و افزود: علوم عقلی در حقیقت بخشی از آیات و روایات می‌باشد که می‌تواند آیات محکمه را تبیین کند، تا از این طریق سنت قائمه و فریضه عادله تقویت شود و در نتیجه زمینه برای ایجاد تمدن نوین اسلامی شکل گرفته و بروز و ظهور یابد.

انتهای پیام

کد N519897