هیأت مذاکره کننده هسته‌ای نیویورک را ترک کرد

ايران,انرژي هسته‌يي,مذاكرات ايران و گروه 1 5,هسته‌‌يي,مذاكرات هسته‌اي

هیأت مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران صبح امروز (یکشنبه) به وقت تهران نیویورک را ترک کرد.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، هفتمین دوره مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 از 26 شهریور به مدت 10 روز در مقر سازمان ملل در نیویورک و نیز در هتل محل اقامت هیأت‌های مذاکره کننده برگزار شد. این مذاکرات پس از 10 روز بدون دستیابی به پیشرفتی ملموس و قابل ملاحظه پایان یافت.

به گفته مقامات دوطرف مذاکره کننده اختلافات بر سر موضوعات جدی همچنان باقی است و دو طرف نتوانستند در این دور ازمذاکرات نیز در موضوعاتی از جمله ظرفیت غنی‌سازی و نیز تعداد سانتریفیوژ‌ها و چگونگی لغو تحریم‌ها به تفاهم برسند.

این مذاکرات در سطوح مختلف کارشناسی، معاونان، دوجانبه و چندجانبه در سطح وزیران خارجه برگزار شد.

سیدعباس عراقچی، مجید تخت روانچی، حمید بعیدی‌نژاد، داوود محمدنیا، محمد امیری، حسین زمانی‌نیا و تعدادی از کارشناسان و حقوقدانان محمدجواد ظریف را همراهی می‌کردند.

این مذاکرات با توجه به این‌که نتیجه‌ای ملموس در برنداشت بدون کنفرانس خبری پایان یافت. در این دور مذاکرات وزرای خارجه ایران و ‌آمریکا سه بار با یکدیگر به طور دوجانبه دیدار کردند که در دو دیدار آخری کاترین اشتون هماهنگ کننده مذاکرات نیز حضور داشت.

به گزارش ایسنا، این مذاکرات در حالی پایان یافت که زمان و مکان مذاکرات بعدی هنوز مشخص نشده است، اما

وزیر امور خارجه کشورمان پس از دیدار با همتای روسی‌اش گفت: دور بعدی مذاکرات ایران و گروه 1+5 در اروپا برگزار خواهد شد.

با وجود دست نیافتن دو طرف به تفاهم بر سر موضوعات جدی و کلیدی اما به نظر می‌آید ایده‌ها و پیشنهاداتی در رابطه با رسیدن به یک راه‌حل مشترک در سطح کارشناسی مطرح شده است و دوطرف توانسته‌اند در موضوعات متعدد وارد جزئیات بیشتری شوند که قرار است پس از بازگشت هیأت‌ها به پایتخت‌هایشان ایده‌ها و جزئیات به دست آمده در چارچوب توافق جامع مورد بررسی قرار گیرد.

انتهای پیام

کد N519841