احمدزی و عبدالله فردا سوگند می‌خورند

کمیسیون برگزاری مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید افغانستان اعلام‌ کرد که اشرف غنی احمدزی، رئیس جمهوری جدید و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی او در حکومت وحدت ملی، در یک روز مراسم تحلیف را به جا می‌آورند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) دولت افغانستان فردا (دوشنبه)، روز برگزاری مراسم تحلیف را در کابل به عنوان تعطیل عمومی اعلام کرده است.

نجیب الله امین، معاون اداره امور ریاست جمهوری به بی‌بی‌سی گفت که در این مراسم ابتدا دو رئیس جمهوری و بعد رئیس اجرایی صحبت خواهند کرد.

او گفت که بعد از مراسم تحلیف، رئیس جمهوری جدید طی فرمانی عبدالله را به عنوان رئیس اجرایی معرفی کرده و رئیس اجرایی نیز در این مراسم سوگند یاد خواهد کرد. امین تاکید کرد که در این فرمان معاونین عبدالله نیز تعیین خواهند شد.

به گفته معاون اداره امور این مراسم در ارگ (کاخ) ریاست جمهوری برگزار می‌شود که حدود ۱۴۰۰ مهمان داخلی و خارجی در این مراسم شرکت خواهند داشت.

امین توضیح داد که در میان این شرکت کنندگان حدود ۲۰۰ مهمان خارجی خواهند بود که تعداد از روسای جمهوری همسایه نیز اعلام آمادگی کرده که در این مراسم شرکت می‌کنند.

به گفته او ورود مهمانان از ساعت ۸ صبح به تالار سلام خانه در ارگ ریاست جمهوری که مراسم آنجا برگزار می‌شود، از ساعت ۸ صبح شروع و مراسم رسمی نیز حوالی ساعت ۹:۳۰ آغاز خواهد شد که برای یک ساعت ادامه خواهد یافت.

او گفت که در ابتدا دو رئیس جمهوری و بعد رئیس اجرایی صحبت می‌کند و با خاتمه صحبت‌ها رئیس جمهوری جدید به دفتر کارش رفته و رئیس جمهور کرزای نیز به خانه خود خواهد رفت. در این مدت تمام مهمانان حضور خواهند داشت.

حامد کرزای نخستین رئیس جمهوری منتخب افغانستان پس از چهار دور زمامداری و 13 سال حکومت سرانجام با کارمندان دولت، اول مهر سال جاری در مراسمی در کاخ ریاست جمهوری خداحافظی کرد.

کرزای می‌گوید که تدارک برگزاری بهترین مراسم تحلیف را دیده‌اند و قرار است محفلی بزرگ با حضور هزاران نفر از شهروندان افغان و مهمانان خارجی در کابل برگزار شود.

او در پایان سخنرانی خود گفت که در کابل می‌ماند و با خانواده‌اش به "زندگی در همین خاک" ادامه خواهد داد.

انتهای پیام

کد N519746