یادداشت دیوید آلبرایت درباره پیشنهاد ایران به غرب

پیشنهاد ایران مبنی بر کاهش سو بدون کاهش تعداد سانتریفیوژها قابل قبول نیست

سیاسی

دیوید آلبرایت در یادداشتی مدعی شد که کشورهای غربی پیشنهاد ایران مبنی بر کاهش "سو" غنی‌سازی را طی مذاکرات هسته‌ای وین و نیویورک رد کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اندیشکده آمریکایی علم و امنیت بین‌المللی در یادداشتی به قلم دیوید آلبرایت درباره پیشنهاد تیم مذاکره‌کننده ایرانی به کشورهای عضو گروه 1+5 در مذاکرات اخیر مدعی شد: در طول دیدارهای جداگانه و ادامه روند مذاکرات که اخیرا در نیویورک میان مقامات ایران و کشورهای 1+5 انجام شد، ایران به آمریکا و غرب پیشنهادی مبنی بر کاهش مقدار سو (واحد کار جداسازی) یاSWU 18 هزار سانتریفیوژ نسل اول (IR-1) را که در تاسیسات غنی‌سازی نطنز و فردو نصب شده است، مطرح کرد.

این پیشنهاد شامل برداشته شدن یا از کار انداختن هیچ یک از سانتریفیوژها نیست.

به گزارش ایسنا، ایران در حال حاضر بر اساس اعلام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حدود 20 هزار سانتریفیوژ در اختیار دارد. هم‌چنین بر اساس اعلام مقامات عالی رتبه ایران، میزان نیاز قطعی کشور به 190 هزار سو غنی‌سازی برای تامین سوخت نیروگاه بوشهر و دیگر نیروگاه های تحقیقاتی و قدرت کشور در آینده است.

آلبرایت در این مقاله می‌گوید: پیشنهاد ایران مبنی بر کاهش میزان سو به درستی توسط کشورهای عضو گروه 1+5 رد شد. این پیشنهاد هیج ارتباطی با پیشنهاد اخیر آمریکا به ایران در خصوص قطع لوله‌های اتصال سانتریفیوژها به یکدیگر و یا برداشتن تجهیزات مهم و ضروری به عنوان اقدامی برای کاهش تعداد سانتریفیوژهای فعال، ندارد. معمولا در بحث سانتریفیوژها "سو" (واحد کار جداسازی) به عنوان یک مقیاس است اما مقیاس دیگری مثل "واحد کار جداسازی در هر سال" نیز هم وجود دارد. این پیشنهاد از آن جهت که ایران از مقیاس استانداردی درباره میزان سو در هر سال استفاده نمی‌کند در عمل هیچ‌ گونه کارآمدی نخواهد داشت.

بنا براین گزارش، در طول مذاکرات ماه جولای که در وین برگزار شد، مذاکره‌کننده‌های ایرانی خواستار کاهش میزان سالانه سو ضمن نگه داشتن همه سانتریفیوژهای نصب شده بودند. مقامات ایرانی در طول مذاکرات وین پیشنهاد داده بودند که کاهش میزان سالانه سوخت نیازمند کاهش سرعت فعالیت سانتریفیوژها و تعدیل ورود مواد اولیه لازم به آبشار سانتریفیوژهاست. این‌که این روند باعث کاهش اورانیوم غنی‌سازی شده خروجی از یک سانتریفیوژ خواهد بود، درست است. چون کاهش تولید یک سانتریفیوژ به طور زیادی به سرعت روتور آن مرتبط است. اما باید توجه داشت که سرعت و میزان مواد اولیه هر سانتریفیوژ به آسانی و در کمترین زمان قابل بازگشت به حالت قبل است.

به گزارش ایسنا، مقامات کشورمان از ابتدای مذاکرات هسته‌ای جامع نسبت به زیاده‌خواهی‌های کشورهای غربی و ایجاد مانع بر سر توافق نهایی هشدار داده‌اند.

این گزارش می‌افزاید، تقریبا همه مذاکره‌کننده‌های غربی این پیشنهاد را به عنوان یک پیشنهاد معتبر و کارآمد تایید نکردند. اما مذاکره‌کننده‌های غربی باید به این مورد توجه کنند که توافقی که شامل کاهش میزان سو بدون درنظر گرفتن کاهش تعداد سانتریفیوژهای نصب شده باشد، توافق قابل قبولی نخواهد بود؛ چرا که این اقدامات در کمترین زمان برگشت‌پذیر خواهد بود. این اقدام (کاهش سو) در صورتی که ایران پس از رسیدن به یک توافق جامع به آن عمل نکند و آن را دور بزند، از نظر زمانی به هیچ وجه دست و پاگیر و ایجاد محدودیت نخواهد کرد.

انتهای پیام

کد N519586