تاکید روسای جمهوری ایران و گینه بر گسترش روابط دوجانبه

ايران,رييس‌جمهور,آفريقا,آفريقايي

رییس جمهوری با اشاره به جایگاه افریقا در سیاست خارجی کشورمان گفت: جمهوری اسلامی ایران از همه ظرفیت های خود برای توسعه با کشورهای جهان به ویژه کشورهای افریقایی استفاده خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در دیدار رییس جمهور گینه گفت: دو کشور می توانند مناسبات فیما بین را با شناسایی زمینه های همکاری بویژه در عرصه های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی گسترش دهند.

وی با اشاره به تهدیداتی چون تروریسم و شیوع بیماری ابولا در افریقا تصریح کرد: کشور ما در چارچوب نهادهای بین المللی نظیر سازمان ملل متحد و صلیب سرخ جهانی در رفع مخاطرات که جان انسانهای بی گناه را تهدید می کند همکاری کرده است.

رییس جمهوری همچنین با اشاره به روند مذاکرات ایران با ۱+۵ در خصوص موضوع هسته ای از موضع گیری های گینه در سازمان ملل متحد در حمایت از ایران قدردانی و اظهار امیدواری کرد، طرفین با استفاده از فرصت بوجود آمده به توافق جامع نهایی دست یابند.

رییس جمهوری گینه نیز در این دیدار با اشاره به روابط تاریخی دو کشور، سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران را به عنوان کشوری غیر متعهد که نه به شرق وابسته است و نه به غرب، ستود و گفت: ایران پیشرفتهای زیادی در عرصه های مختلف داشته است و می تواند در حوزه های مختلف به ویژه در عرصه کشاورزی، سدسازی و استخراج معادن به گینه کمک کند.

خوزه ماریو واز با تاکید بر اینکه از مستحکم شدن همکاریهای دوجانبه استقبال می کند، افزود: این همکاریها می تواند منافع دو کشور را بیش از پیش تامین کند و باید در عرصه های منطقه‌یی و بین المللی تقویت شود.

انتهای پیام

کد N519534