نیکولاس هیسم فرستاده ویژه سازمان ملل در افغانستان شد

افغانستان,سازمان ملل متحد

دبیر کل سازمان ملل، نیکولاس هیسم اهل آفریقای جنوبی را به عنوان فرستاده ویژه خود در افغانستان تعیین کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) به نقل از شبکه خبری بی بی سی، یان کوبیش دیپلمات اسلواک از ۲۳ نوامبر ۲۰۱۱ به این سو فرستاده ویژه بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در افغانستان بود که نظارت بر انتخابات جنجالی ریاست جمهوری سال ۱۳۹۳ افغانستان، از مهمترین کارهای وی در این مقام شمرده می‌شود.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل گفت که نماینده بعدی سازمان ملل در افغانستان نیکولاس هیسم خواهد بود که از سال ۲۰۱۲ به این سو معاون سیاسی کوبیش بوده است.

هیسم حقوق‌دان است و در گذشته در دفتر دبیرکل سازمان ملل و پیش از آن از ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ به عنوان رئیس دفتر حمایت از تدوین قانون اساسی در چهارچوب ماموریت سازمان ملل در عراق کار کرده است.

هیسم در زمان ریاست جمهوری نلسون ماندلا، رهبر فقید آفریقای جنوبی، سرمشاور حقوقی دفتر ماندلا بود.

او متولد ۲۱ آوریل ۱۹۵۲ و برنده یک جایزه ادبی در آفریقای جنوبی است.

نماینده جدید سازمان ملل در افغانستان، ریاست دفتر هیئت کمک سازمان ملل در افغانستان، یوناما، را به عهده خواهد گرفت که از سال ۲۰۰۲ به درخواست دولت وقت افغانستان برای کمک به دولت این کشور در زمینه تامین صلح و هماهنگی کمک‌های جامعه جهانی ایجاد شد.

یوناما در سال‌ها اول تشکیل خود از قدرت زیادی برخوردار بود، اما به مرور زمان نقش اولیه خود را از دست داد و در حال حاضر در تحولات سیاسی افغانستان نقش کمتری دارد.

انتهای پیام

کد N519416