آذربایجان می‌تواند پلی برای گسترش روابط تجاری بین روسیه و ایران باشد

ايران,تجارت,صادرات,روسيه,جمهوري آذربايجان,تجار

رییس اتاق بازرگانی و صنایع استان گیلان گفت: بازرگانان جمهوری آذربایجان و ایران با تأسیس مؤسسات مشترک می‌توانند محصولاتی به روسیه صادر کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، هادی تیزهوش تابان، رییس اتاق بازرگانی و صنایع استان گیلان در مصاحبه با خبرگزاری ترند گفت: جمهوری آذربایجان می‌تواند نقش پل را برای گسترش روابط تجاری بین روسیه و ایران ایفا کند و این همکاری مفید به نفع هر سه کشور است. در حال حاضر روابط تجاری تجار جمهوری آذربایجان و ایران با روسیه در سطح خوبی قرار دارد، ولی پتانسیل گسترده‌ای برای توسعه بیش‌تر روابط تجاری بین روسیه و این دو کشور وجود دارد. اگر روابط تجاری بین بازرگانان و تجار ایران و جمهوری آذربایجان بیش‌تر گسترش یابد، هر دو کشور می‌توانند همکاری نزدیک با روسیه در رابطه با صادرات و واردات انجام دهند.

او افزود: جمهوری آذربایجان در کریدورهای شمال - جنوب قرار دارد. هزینه و زمان حمل و نقل محموله‌ها از طریق این کریدورها کاهش می‌یابد و هم‌چنین ترانزیت محموله‌ها از طریق این کریدورها مناسب‌تر است.

وی با بیان این که ایران دارای پتانسیل گسترده‌ای در زمینه تولید محصولات کشاورزی است، گفت: روسیه نیاز بیش‌تری به محصولات کشاورزی دارد، از این منظر، حجم محصولات ایران که توسط تجار جمهوری آذربایجان به روسیه منتقل می‌شود، می‌تواند بیش‌تر افزایش یابد. در حال حاضر روابط تجاری وجود دارد ولی سطح این روابط رضایت بخش نیست. بازرگانان جمهوری آذربایجان و ایران با تأسیس مؤسسات مشترک می‌توانند محصولاتی به روسیه صادر کنند.

انتهای پیام

کد N519204