بیانیه اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل:

وزیر علوم سریعا معرفی شود/دانشگاه حریم خصوصی چند آقازاده شده است

دانشجويي,انجمن مستقل دانشجويان

اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌های سراسر کشور در آستانه آغاز سال تحصیلی بیانیه‌ای منتشر و نکاتی را یادآور شد.

اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌های سراسر کشور در آستانه آغاز سال تحصیلی بیانیه‌ای منتشر و نکاتی را یادآور شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در بخش‌هایی از این بیانیه آمده است: جریان‌ها و جنبش‌های دانشجویی مسلمان همواره حامی و پیش برنده پیشرفت‌های علمی کشور و موتور محرک دانشجویان برای حرکت به سمت قله ها رفیع علم و دانش و تسخیر عرصه های علمی در سرتاسر دنیا بوده است. حال با آغاز سال تحصیلی جدید و بازگشایی مراکز علمی و آموزشی کشور، اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل به نمایندگی از 50 دفتر انجمن اسلامی سراسر کشور و قسمتی از بدنه جنبش دانشجویی مسلمان برخود لازم می‌داند تا مباحثی حائز اهمیت و کلیدی را به مسئولین آموزش عالی و جامعه علمی متذکرشود.

جنبش دانشجویی مسلمان در راستای اصلاح دانشگاه و قدم برداشتن برای ساختن دانشگاهی در مسیر پیشرفت انتظاراتی را از مسئولین آموزش عالی کشور دارد که تا مطالبه تحقق این انتظارات از پا نمی نشیند:

الف) ملزومات امروز؛ پیشرفت علمی دانشگاه

1) مسئولین دانشگاه باید برای دانشجویان محیط مناسبی را جهت تحصیل و شکوفایی علمی فراهم کنند و استفاده مناسب از امکانات دانشگاه میسر نمی‌باشد؛ مگر آن‌که ظرفیت دانشگاه‌های کشور با ظرفیت جذب دانشجویان برابر باشد. صندلی‌های خالی امروز دانشگاه و افزایش کمیتی بدون رشد کیفیت آسیب‌هایی است که فردای دانشگاه کشور را تهدید می‌کند. حال آنکه کم شدن ظرفیت‌های خوابگاهی در سال جدید تحصیلی و مشقت‌بار شدن اسکان برای دانشجویان غیر بومی دانشگاه‌های کشور بر این مسئله افزوده است.

2)مهمترین مسئله علمی این روزهای کشور با توجه به آغاز سال تحصیلی جدید اداره وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بوسیله «سرپرست موقت» است در حالی که این وزارتخانه نیاز به برنامه‌ریزی توسط یک وزیر برای هدایت جریان علمی دارد که تحقق این پیشرفت با سردمداری وزارت علوم بوسیله سرپرست در هاله‌ای از ابهام قرار می‌گیرد. قابل پیش‌بینی است که انتصاب سرپرست در وزارتخانه‌ای با اهمیتی چون وزارت علوم می‌تواند اثرات مخربی بر روند صعودی علمی کشور داشته باشد و مانع برنامه‌ریزی‌های اصولی برای فضای علمی می‌گردد. در نتیجه در چنین شرایطی به صلاح است که هرچه سریعتر سکاندار وزارت علوم مشخص گردد. این بلا تکلیفی خسارات جبران‌ناپذیر و ضربات سهمگینی بر پیکره علمی و آموزشی کشور وارد می‌سازد. کما این‌که عدم ثبات و امنیت در مدیران دانشگاهی نیز سرایت کرده و رهاشدگی مدیریتی در دانشگاه‌ها نیز از تبعات همین تعلل است.

پیشنهاد ما به رئیس‌جمهور محترم معرفی هرچه سریعتر وزیر علوم جدیدی است که مواضع مشخص و عملکرد معینی در حوزه پیشرفت درون‌زا داشته باشد؛ گزینه‌ای که هیچ قرابتی با فتنه و فتنه‌گر نداشته باشد و موجبات نشاط علمی و سیاسی را در دانشگاه فراهم کند نه سیاسی کاری و تشنج!

3)در چنین شرایطی که جامعه علمی کشور در شرایط پیشرفت و جهش علمی قرار دارد بدیهی است که انتصابات سیاسی و جناحی می‌تواند زمینه ایجاد مشکلات متعدد و گوناگون در روند رو به رشد تولید علم در مراکز آموزش عالی را فراهم کند.

4)در حال حاضر بخش قابل توجهی از اعتبارات و امکاناتی که در بخش آموزش عالی مورد استفاده قرار می گیرد، صرف تدریس و تبلیغ علومی می شود که بصورت کاربردی استفاده چندانی برای تحقق امر"پیشرفت درون زا" ندارد در حالی که پیشرفت علمی و عملی در بخش های مختلف به ویژه صنعت نیازمند برنامه ریزی دقیق و تخصیص امکانات و اعتبارات به صورت گسترده در زمینه علوم کاربردی است. طبیعی است که فراهم کردن ملزومات پیشرفت علمی و صنعتی کشور نیاز به نوعی از برنامه‌ریزی دارد که در قالب توجه به شرایط بومی و ...قرار گرفته باشد. پروژه محور شدن اساتید و دانشجویان کشور مبتنی بر مسائل و نیاز های کشور می‌تواند اتکا به درون را به منصه ظهور گذارد و روند تولید علم لاینفع را به تولید علم منتهی به تولید ثروت گرداند.

5)توجه به اخلاقیات و معنویات در دانشگاه و تلاش برای اجرای سیاست‌هایی که اسلامی شدن دانشگاه را به دنبال دارد، دیگر انتظار جنبش دانشجویی مسلمان از دستگاه های آموزش عالی است. ما دانشجویان پیرو خط امام و رهبری به عنوان دلسوزین عرصه علمی کشور هشدار می دهیم که مسئولین نباید اجازه دهند که دانشگاه تبدیل به مکانی برای تبلیغ مفاهیم ضدارزش و ضد دین شود. لازم است مسئولین تمام تلاش خود را در راستای تبلیغ معنویات و اخلاق اسلامی در دانشگاه به کار گیرند تا دانشگاهی در طراز انقلاب اسلامی ایجاد شود.

ب)لوازم بلوغ سیاسی دانشجویان

1)تلاش برای ایجاد یک بستر مناسب برای دانشجویان جهت بالا رفتن درک و فهم مسائل سیاسی، انتظار جنبش دانشجویی مسلمان از سکانداران وزارت علوم است. در دانشگاه باید بستری وجود داشته باشد تا به تحلیل مسائل و مفاهیم سیاسی پرداخته شود و این فضای نقد و بررسی همواره به صورت پویا اداره شود اما توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت است :در حالی که دانشجو باید صاحب درک و فهم سیاسی باشد، نباید فضایی در دانشگاه ایجاد شود که دانشگاه به یک باشگاه سیاسی تبدیل شود. تبدیل فضای سیاسی به محیطی برای زورآزمایی های سیاسی می تواند لطمات جبران ناپذیری بر قالب علمی دانشگاه ها وارد کند.

2)مدیران ارشد و دست اندر کاران دانشگاه ها بدانند که با هر حرکتی که بخواهد دانشگاه را به محلی برای جولان احزاب سیاسی خارج دانشگاه تبدیل کند، باید برخورد قانونی لازم و کافی انجام شود تا مسیر رشد علمی کشور دچار وقفه و توقف نشود و همچنین نباید انتساب اشخاص به جریانات سیاسی به عنوان معیاری برای انتخاب مدیران و مسئولین نظام آموزش عالی در نظر گرفته شود بلکه روند صحیح روندی است که انتخاب این مسئولین منطبق بر مدارج علمی و موفقیت های آموزشی باشد چرا که اداره یک مرکز علمی-آموزشی نیازمند نگاهی علمی است نه سیاسی.تنها نگاه علمی است که می تواند دانشگاه انقلاب اسلامی را در مسیر موفقیت های علمی بین المللی قرار دهد.

3) یادآوری این نکته لازم است که وزیر پیشنهادی علوم نباید فردی با سلایق وزیر قبلی و ادمه دهنده راه او باشد بلکه شخصی مناسب مسند وزارت علوم است باید باشد که با دید علمی و عاری از سیاست زدگی سکان علمی کشور را به دست بگیرد تا جمهوری اسلامی مجددا به عنوان مبدا تحولات و پیشرفت های علمی در منطقه و در سطح بین المللی مطرح گردد.

جنبش دانشجویی مسلمان نیز در راه تحقق این انتظارات خود به کمک مسئولین آموزش عالی کشور می‌شتابد و همانند گذشته از هیچ حمایتی برای رسیدن به موفقیت‌های علمی دریغ نمی‌کند اما این کمک و حمایت در چارچوب ویژگی‌های جنبش دانشجویی تحقق خواهد پذیرفت.

اولین و مهمترین ویژگی،استقلال جریان دانشجویی مقابل جریانات خارج از دانشگاه به ویژه در برابر احزاب و سازمان‌های سیاسی است. دانشجویان خط امام و رهبری هرگز اجازه نخواهند داد که جریان دانشجویی اصیل تبدیل به پیاده نظامی برای احزاب سیاسی خارج از دانشگاه شود و همچنین هرگز تحت تاثیر رویکرد اختاپوسی سازمان‌ها و احزاب قرار نمی‌گیرد. جنبش دانشجویی در عین استقلال از گروه‌های سیاسی بیرون از محیط علمی، وابستگی خود را به نظام، انقلاب و آرمان‌های امام و مقام معظم رهبری اعلام می‌دارد و برای برپایی مفاهیم ارزشی انقلاب اسلامی دست از کار و تلاش در محیط علمی برنمی‌دارد.

ما ضمن اعتقاد راسخ به اصولگرایی و اصلاح‌طلبی و با قرار گرفتن در موضع منتقدانه نسبت به اصولگرایان و اصلاح‌طلبان تفکیک مفهومی این دو را نادرست دانسته و آن را محصول استراتژی استحاله نرم افزاری جمهوری اسلامی و در راستای دو قطبی ساختن جامعه به جمهوری خواه و اسلام خواه چپ و راست، آزادی‌خواه و اقتدارگرا می‌دانیم و معتقدیم اصلاح طلبی بدون اصولگرایی نتیجه‌ای به غیر از هرج و مرج و انارشیسم و بسترسازی برای فرصت‌طلبان نخواهد داشت و اصولگرایی بدون اصلاح‌گرایی به جمود و تحجر منجر خواهد شد و در حقیقت اصولگرایی و اصلاح‌طلبی همزاد همدیگر و غیرقابل تفکیک می‌باشند.

ج)وظایف امروز دانشجویان عدالت خواه

از دیگر ویژگی‌های بارز جنبش دانشجویی مسلمان آرمان‌گرایی،عدالت‌طلبی و عدالت‌خواهی است که تبلور این آرمان‌گرایی تلاشی است که برای تحقق امر"پیشرفت درون زا" از سوی جریان‌های دانشجویی علی‌الخصوص انجمن‌های اسلامی صورت می‌پذیرد. اما پیرامون مسئله عدالتخواهی که جزءلاینفک جنبش دانشجویی است توجه به نکات زیر حائز اهمیت فراوانی می‌باشد:

1)امروزه دانشگاه آزاد به عنوان نمودی برای تحقق بی عدالتی،تبدیل به حیاط خلوتی برای خانواده ای خاص و عده ای محدود شده است.دانشگاهی که قرار بود به پیشرفت علمی کشور کمک کند امروز ملک خصوصی آقازاده‌هایی است که حتی پرونده های فساد اقتصادی بعضی از آنها در دست بررسی است.دانشگاهی که به تعبیر حضرت امام "دانشگاه مردم"بود تبدیل به حریم خصوصی جناب آقای هاشمی و فرزندانش شده است به گونه‌ای که با این حجم عظیم از دارایی، دانشگاه آزاد هیچگاه پاسخگو نبوده و هرگز زیر بار شفاف سازی چگونگی هزینه شدن این مبالغ هنگفت برای اذهان عمومی نشده تا جایی که پس از گذشت 32 سال از تاسیس این دانشگاه اولین باری است که تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد صورت می گیرد. جنبش دانشجویی عدالتخواه به منظور ابهاماتی که در دانشگاه آزاد وجود دارد؛ شفاف‌سازی مجلس شورای اسلامی در تحقیق و تفحص ویژه از دانشگاه آزاد را خواستار است.

2)پرونده پر سروصدای کرسنت به عنوان بزرگترین فساد مالی تاریخ جمهوری اسلامی خودنمایی می کند. جنبش دانشجویی به عنوان جریانی که همیشه در راستای تحقق عدالت گام برداشته است،خواستار شفاف سازی اطلاعات مربوط به این پرونده از سوی دولت یازدهم است به گونه ای که همه ابعاد مربوط به کرسنت روشن شود و همه ابهامات موجود شرح وتبیین شود.

3)چند سالی است که برخی دانشگاه‌های دولتی اقدام به جذب دانشجویانی در قالب دانشجوی پولی کرده‌اند که این امر خلاف اهداف اصلی دانشگاه های دولتی است که سطح کیفی خروجی های دانشگاه را به شدت پایین خواهد آورد. این طرح با روح عدالت در تضاد است و موجبات دل سردی و ناامیدی توده‌های محروم و دانشجویان می شود. اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل ضمن تاکید مجدد بر عدالت‌خواهی و تاکید بر توزیع متناسب و شایسته ثروت، قدرت و منزلت در جامعه؛ این پارامترها را محور آرمان‌گرایی و ایستادگی در مقابل نابرابری‌های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و حقوقی می‌داند و دفاع از حقوق مردم، مخصوصاً پابرهنگان و کسانی که از پشتوانه‌های نافذ قدرت و ثروت بی‌بهره‌اند را بر خود فرض می شمارد و خواستار قطع این نوع جذب دانشجو است.

4)تسهیل روند تاسیس دانشگاه های غیر انتفاعی باعث شده است که عناصر و شخصیت های سیاسی به ایجاد دانشگاه‌های متعدد در نقاط مختلف روی آورند و درآمد حاصل از این دانشگاه‌ها را در انتخابات متعدد هزینه کنند. این روند،تاثیرات مخربی را در جامعه ایجاد کرده است از جمله آن که دانشجویانی که در این مراکز علمی به تحصیل می‌پردازند پس از مدت کوتاهی صاحب مدرک علمی شده‌اند اما متناسب با مدرک مهارت چندانی در رشته تحصیلی‌شان ندارند و نهایتا حاضر به قبول شغل‌هایی که در ارتباط با مدرک و رشته تحصیلی‌شان نیست، نمی‌شوند و هرروز بر تعداد بیکاران حاضر در جامعه اضافه می شود. تکرار این روند در بلند مدت موجب بی اعتمادی مردم نسبت به نظام آموزش عالی شده است که لازم است که مسئولین مربوطه تمهیدات مورد نیاز را بیندیشند تا دیگر بیش از این شاهد سوءاستفاده هایی مالی از فضای علمی نباشیم.

انتهای پیام

کد N519121