صلاحی: زیرساخت‌های رشد اقتصادی فراهم است

‌صلاحی، دو عامل کاهش تورم و رشد اقتصادی جهت تولید شغل در کشور را، عواملی اساسی در توسعه اقتصادی عنوان کرد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه مرکزی، با تأکید بر اینکه بیکاری یکی از مشکلات عمده کشور است، افزود: خوشبختانه در طول عمر یک سال و اندی دولت، شاهد رشد اقتصادی و مثبت شدن نرخ آن هستیم.

وی با اشاره به رشد اقتصادی منفی در سال‌های اخیر گفت: در سال گذشته یک رکود تورمی را در کشور شاهد بودیم که این شرایط باعث شد توقع بسیاری از دولت نداشته باشیم، آمارهایی که از نرخ بیکاری و میزان تولید شغل در کشور ارائه می‌شد نیز متناقض بود و باید اصلاحاتی در آمارها صورت می‌گرفت.

وی با بیان اینکه البته در طول یک سال اخیر وزارت کار آمارهایی از تولید اشتغال در کشور ارائه داده است که خیلی قابل قبول نیست، اضافه کرد: امسال نیز ارقامی در این راستا عنوان شد که باورپذیر نیست، قطعاً تولید 400 تا 700 هزار شغل طی یک سال اخیر دور از ذهن است چراکه با توجه به شرایط رکود تورمی تحقق این میزان شغل امکانپذیر نخواهد بود.

صلاحی، زیرساخت‌های رشد اقتصادی و به دنبال آن، زیرساخت افزایش اشتغال در کشور را فراهم دانست و افزود: لایحه‌ای که دولت در خصوص خروج از رکود تورمی ارائه داده و سیاست‌های اقتصادی جدید دولت در مجلس بررسی خواهد شد، کلیات گواه بر این است که این راهکارها می‌تواند در عرصه اقتصاد مؤثر باشد و این شاخص‌ها با هدف کاهش تورم و رشد اقتصادی مثبت تعیین شده است.

وی عنوان کرد: تحریم‌هایی که به کشور تحمیل شده و مشکلاتی که برای کارخانجات و ورود مواد اولیه ایجاد شده خود فشار بیشتری را به اقتصاد کشور و همچنین روند اشتغالزایی وارد می‌کند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به وابستگی کشور به نفت گفت: با توجه به شرایط فعلی کشور و تحریم‌ها، وابستگی صرف به نفت مشکلاتی را به دنبال خواهد داشت، بر این اساس، لازم است سیاست‌هایی در پیش گرفته شود که توسعه صادرات غیرنفتی توسعه یابد.

وی اظهار کرد: حمایت از تولید داخلی که یکی از مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی است باید در صدر کار قرار گیرد.

برنامه‌ریزی‌ها به سمتی باید حرکت کند که با استفاده از صندوق توسعه ملی و تخصیص اعتبارات لازم، در حوزه سرمایه‌گذاری وارد شویم، البته توسعه این امور زمان‌بر است اما نکته قابل توجه لزوم برنامه‌ریزی مؤثر در بحث کاهش بیکاری، کاهش تورم، رشد اقتصادی، کاهش وابستگی به نفت و استفاده از صندوق توسعه ملی برای حمایت از تولید داخلی است.

انتهای پیام

کد N519022