در مراسم تجلیل از خانواده شهدای اقلیت‌های دینی مطرح شد؛

اجازه نمی‌دهیم دشمنان از برخی مشکلات اقلیت‌ها در کشور، سوء‌استفاده کنند

مراسم تجلیل از خانواده شهدا و ایثارگران اقلیت‌های دینی در هشت سال دفاع مقدس برگزار شد و در این مراسم علاوه بر دستیار ویژه رییس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی، مره‌صدق، خانلری و اختیاری نمایندگان کلیمیان، ارامنه و زرتشتیان در مجلس صحبت کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مره صدق در این مراسم با بیان اینکه سالیان جنگ برای همه ما یادآور همراهی و حرکت هماهنگ ادیان توحیدی در سرزمین ایران در جهت دفاع از ارزش‌های توحیدی و سرزمین مقدسی بوده که برای ما به ارث رسیده است، گفت: ما ادیان تاریخی غیرمسلمان خود را به اندازه تمام ایرانی‌ها ایرانی می‌دانیم.

نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی افزود: در دفاع از سرزمین و خانه مشترک خون پیروان ادیان الهی به هم آمیخته شده است و خوشبختانه همراهی و همدلی ما توانست به همه دنیا ثابت کند که ایرانیان ید واحده هستند و حال وقتی ایرانیان به طور مشترک و به صورت برابر مدافع این سرزمین هستند و به صورت برابر حاضرند از جان و مال خود برای این سرزمین بگذرند کاملا طبیعی است که انتظار داشته باشند که از حقوق شهروندی برابر برخوردار باشند.

وی در ادامه با بیان اینکه ایرانیان پیروان ادیان دینی غیرمسلمان در حد شهادت وظایف خود را انجام داده‌اند و این انتظار بجایی است که بخواهند به صورت برابر با بقیه مردم ایران از حقوق شهروندی برخوردار باشند، اظهار کرد: ما بعد از پیروزی انقلاب با همراهی مسئولان نظام توانستیم مشکلات را حل کنیم و هم‌اکنون هم از کمک‌های آقای یونسی تشکر می‌کنیم.

نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی گفت: در جامعه کلیمی مشکلاتی بوده که در چند دهه نتوانستیم آن را حل کنیم ولی با کمک آقای یونسی این مشکلات را حل کردیم.

مره صدق همچنین تاکید کرد: اگر مشکلی داشته باشیم نمی‌گذاریم که این موضوع مورد سوء استفاده دشمنان قرار گیرد و ما با وجود همه مشکلات تا پای جان ایستاده‌ایم و برای ایران همدلی و همراهی خواهیم داشت.

وی همچنین گفت: انتخابی که شهدای ما داشتند عاقلانه و آگاهانه بوده است و ما هم در راه حفظ ایران و جمهوری اسلامی حاضریم از جان و مال خود بگذریم، قبل از پیروزی انقلاب علت اصلی برای این دفاع، سرزمین مشترک بود و بعد از پیروزی انقلاب ارزش‌های مشترک نیز به این همدلی ابعاد وسیع‌تری داده است.

نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هر کدام از شهدای ایران متعلق به همه مردم ایران هستند، گفت: من همان احساسی که نسبت به خواهران و برادران یهودی دارم همان احساس را نسبت به خواهران و برادران مسلمان هم دارم و به طور کلی شهدا برتر از آن هستند که بخواهند به یک گروه خاص تعلق داشته باشند و هیچ کدام از شهدا در چارچوب اختلافات عقیدتی نمی‌گنجند و تمامی آنان به تک تک افراد ملت ایران و تمامی حق‌طلبان و خداجویان عالم تعلق دارند.

مره صدق همچنین با ابراز خوشحالی از حضور هموطنان مندانی در این جلسه، گفت: مندانیان عزیز در طول تاریخ مرزبانان ایران بوده‌اند و همواره در اولین تهاجمات و حملات حضور داشته‌اند.

نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر مجددا هر انسان کم عقلی از گوشه دنیا اینقدر حماقت داشته باشد که بخواهد قصد سوئی به خاک ما داشته باشد همه ما برای دفاع حاضریم و این همدلی بزرگ‌ترین پشتوانه برای ایران و مخصوصا در مذاکرات 1+5 است.

وی در پایان گفت: همه ما پیروان ادیان توحیدی در ایران بر سر این خاک تا آخرین قطره خون میثاق بسته‌ایم.

خانلری نماینده ارامنه تهران در مجلس شورای اسلامی نیز با مورد توجه قرار دادن اتفاقات رخ داده در سوریه، نوار غزه و عراق، این اتفاقات را نمونه بارزی از نسل‌کشی دانست و گفت: این نسل‌کشی سایه شوم خود را در تاریخ بشر گسترانده و زمانی هم نسل‌کشی ارامنه، آشوریان، علویان، یهودیان و ... وجود داشته است.

وی افزود: در بین اقلیت‌های ملت بزرگ ایران که اسلام را برگزیده‌ است همزیستی وجود دارد و پیوند شکل گرفته در این راستا یک پیوند تاریخی است چنانچه هیچگاه ارامنه ایران مورد ستم واقع نشده است و این به تاسی از آزاداندیشی دینی شکل گرفته است.

نماینده ارامنه تهران در مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: ارامنه ایران مجال زندگی بی‌دغدغه اجتماعی را پیدا کرده‌اند.

اختیاری نماینده زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم اظهار کرد: وقتی به کشور ما حمله می‌شود قوم، نژاد و دین مورد توجه نیست، وقتی به ایران ما حمله کردند ما باید به لب مرز برویم و بجنگیم و قرار هم نیست که سنگر زرتشتیان و دیگر ادیان از هم جدا شود، ما همه در یک سنگر می‌جنگیم.

نماینده زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فرهنگ ما نژادپرستی را بر نمی‌تابد، اظهار کرد: ما ایران را فوق‌العاده دوست داریم ولی نژادپرست نیستیم و به خاطر ایران نسل‌کشی نمی‌کنیم.

اختیاری گفت: هم‌اکنون در میان داعش، ادیان مختلفی حضور دارند چرا که بستر فرهنگی درستی در بین آنها وجود ندارد.

در دیداری که با سفیر آلمان داشتم ایشان می‌گفتند که حداقل 300 نفر از داعشی‌ها آلمانی هستند این در حالی است که هیچ ایرانی عضو داعش نیست و این افتخار فرهنگ ماست که انسانیت را سرلوحه کار خود قرار داده است.

نماینده زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی همچنین گفت که ایرانیان غیرمسلمان در مسائل علمی نیز مقام‌های بالا را دارند و ما در جبهه‌های مختلف می‌جنگیم تا ایران‌مان باز هم ایران بماند.

انتهای پیام

کد N518977