لاریجانی در مراسم بزرگداشت روز جهانی گردشگری:

برخورد دوگانه غرب با تروریسم در عراق و سوریه

مجلس

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: برخورد تاکتیکی با تروریسم در عراق و برخورد راهبردی با آن در سوریه از سوی غرب و آمریکا نشان‌دهنده این است که مساله تروریسم برای آنها مهم نیست.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم بزرگداشت روز جهانی گردشگری با اشاره به ضرورت توسعه صنعت توریسم و آثار آن در کشور اظهار داشت: در برخی موارد برای تبادل فرهنگ نیاز به تعامل چهره به چهره است، افراد تا با هم ارتباط برقرار نکنند، این ارتباط فرهنگی بوجود نمی آید، مساله اینترنت، رادیو و تلویزیون هم این قابلیت را ندارد.

وی افزود: ما امروز یک تفرعونی در دنیا داریم، اگر توسعه ای در حوزه صنعت برای جوامع غربی بدست آمده است باید فرهنگ عمومی آنها نیز خیلی ارتقاء پیدا کرده باشد که اهمیت آن حتی بیشتر است، ممکن است کشوری از نظر صنعتی پیشرفت کند، اما از نظر فرهنگی پیشرفت نداشته باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این دو مقوله یکسان نیست، یک تفرعونی وجود دارد که سایر فرهنگ ها را تحقیر می کند، گاهی اوقات پیامبران و حتی زندگی اسلامی را هم تحقیر می کنند، به همین دلیل فرهنگ شرقی را رازآلود و عقب افتاده معرفی می کنند و از طرف دیگر فرهنگ پیشرفته را مربوط به فرهنگ غرب می دانند.

نماینده مردم قم در مجلس گفت: همین افراطی‌گری که امروز در منطقه ما بوجود آمد، به این فکر کمک می کند، اینها مستمسکی پیدا کردند برای تحقیر فرهنگ اسلامی، البته این تفرعون و تحقیرها خودش مورد پرورش تروریست ها شده است، به بهانه اینکه اینها تروریست پرورند، تحقیر بیشتر می شوند و نتیجه آن یک دور باطل است، جوانانی که در این کشورها تحت فشار تحقیر هستند، مفری برای اینکه خود را نجات دهند، جز اینکه به این گروه های افراطی بپیوندند، ندارند، بی شک این تحقیرشدگی است.

لاریجانی با اشاره به اظهارات چند روز پیش نخست وزیر انگلیس درباره ایران افزود: حرف های عجیب و غریبی در سازمان ملل مطرح کرد که نوعی تفرعون در آن وجود داشت، اینکه گفتند ایران باید چه کند، مگر شما چه کاره هستید که از این بایدها استفاده می کنید؟

وی با اشاره به اینکه اینها در سوریه و منطقه آشفتگی ایجاد کردند و همین امروز هم با مساله تروریسم برخورد دوگانه دارند، خاطر نشان کرد: نماینده پنتاگون عنوان کرد ما در عراق و سوریه دو جور برخورد با تروریسم داریم، در عراق برخورد تاکتیکی و در سوریه، برخورد راهبردی است، چون در عراق با دولت دموکراتیک مواجه هستند، اما نمی خواهند این دولت قوی باشد، از این رو برخورد آنها با ترویست‌ها برخورد ریشه ای نیست، اما در سوریه چون باید با دولت مرکزی مبارزه کنند، می گویند برخورد ما راهبردی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه داعش یک سرزمین دارد، ادامه داد: از موصل تا رقه در سوریه. معنای اینکه در سوریه و عراق دو نوع برخورد با تروریست ها دارید، چیست؟! مگر می شود با یک پدیده متصل بهم برخورد دوگانه داشت. در حقیقت معنای واقعی آن این است که مساله تروریسم برای اینها، مساله مهمی نیست.

نماینده مردم قم در مجلس تصریح کرد: نتیجه این رفتار این خواهد شد که این گرداب ناآرامی در منطقه دامن آنها را گرفت، اینجا باید به این نکته توجه کرد که در بین کشورهای منطقه، امن‌ترین کشور، ایران است.

لاریجانی بیان کرد: این مساله فرصتی است که زمینه گردشگری را در ایران بیشتر فراهم کنیم؛ من در این منطقه شلوغی زیادی می بینم و بعید هم می دانم که رفتارهایی که غرب در مبارزه دروغین با تروریسم دارند، شرایط امنی در منطقه بوجود آورد و شرایط نشان می دهد مساله تروریسم همچنان در منطقه روبه رشد است.

وی با بیان اینکه ما با مقوله تروریسم یک برخورد جدی داریم، ادامه داد: برخورد ما نه تاکتیکی و نه راهبردی است، ما هرگز با این روش هایی که ائتلاف دروغین درست کرده، همراهی نداریم، مسیر ما تاکتیکی و استراتژیک نیست، بلکه برخورد ما برخورد واقع‌بینانه با تروریسم است و ما یک مسیر روشنی را طی می کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: دورنما نشان می دهد که آشفتگی سیاسی در منطقه ما وجود خواهد داشت و با حرف‌هایی که اینها می زنند، این اوضاع کمتر نخواهد شد.