درخواست احمدی نیاز از دولت تدبیر و امید

نسبت به درمان کودکان آسیب دیده از انفجار مین اقدام شود

سیاسی

وکیل خانواده‌های چند کودک مریوانی که بر اثر انفجار مین در یکی از روستاهای این منطقه آسیب دیده‌اند از دولت خواست برای بهبود وضعیت درمان و معیشت این کودکان اقدام فوری انجام شود.

حسین احمدی نیاز در گفت و گو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این باره گفت: این حادثه در روستای نشکاش مریوان در تاریخ 27 مهر 1392 رخ داده است بدین شرح که یک پایگاه مخروبه مربوط به دهه 60 جنب منزل یکی از این کودکان وجود داشته است. این پایگاه در آن زمان مین گذاری شده که متاسفانه مین‌ها جمع آوری نشده‌اند و در این سال‎ها به دلایلی از جمله بارش باران جابجا و وارد منطقه مسکونی شده‌اند.

وی ادامه داد:حین بازی چند کودک در این منطقه مین منفجر می شود و متاسفانه در حال حاضر که یک سال از این حادثه می‌گذرد در بدن سه کودک آسیب دیده بر اثر این حادثه ترکش وجود دارد.

احمدی نیاز اظهار کرد: «گشین » 11 ساله کلاس پنجم است که در اثر این حادثه پای راستش قطع شده است. «آلا» شش ساله کلاس اول است که چشم راستش به طور کامل ضربه دیده و متاسفانه بینایی‌اش در خطر است و خانواده‌های آنها هزینه های بیمارستان را خودشان تقبل کرده‌اند.

وی ادامه داد: «بهنوش» 9 ساله کلاس چهارم است که از ناحیه هر دو پا، دستان، شکم، صورت و گردن دچار آسیب شده است و «سینا » 5 ساله از ناحیه صورت، بدن و پا دچار آسیب شده است.

این وکیل دادگستری افزود: «زانا » 13 ساله کلاس اول راهنمایی است که در اثر امواج انفجار از ناحیه سر و گوش و دیگر قسمت‌های بدن دچار آسیب شده است. «خبات» نیز 10 ساله کلاس پنجم است که چشم راستش دچار آسیب شده و به جراحی نیاز دارد اما خانواده او برای این کار منتظر بهبود وضعیت مالی‌شان هستند.

وی با بیان این‌که دیگر کودک آسیب دیده بر اثر انفجار مین «متین » 7 ساله است، افزود: حسب اظهار والدین این کودکان هنوز ترکش در بدن بعضی از آنان وجود دارد و علی رغم گذشت یک سال به وضعیتشان رسیدگی نشده است.

وکیل خانواده‌های این کودکان گفت: علی رغم اینکه کمیسیونی در فرمانداری ها وجود دارد که باید به این مسایل رسیدگی کند اما این کمیسیون به وظایف خود عمل نکرده است و فرمانداری و دولت در این قضیه قصور داشته اند.

وی اظهار کرد: خواسته من به عنوان وکیل خانواده های این کودکان این است که دولت طبق قانون اساسی، قانون مسئولیت مدنی و دیگر مقررات مربوطه خسارات وارده به این کودکان را جبران خسارت کند چرا که وضعیت معیشتی و درمانی این کودکان مناسب نیست و ضرورت دارد که دولت تدبیر و امید برای بهبود وضعیت این کودکان دست به کار شود.

این وکیل دادگستری افزود: متاسفانه مراکز درمانی مریوان به علت محرومیت های شدید قادر به درمان این کودکان نیستند و آنها باید در تهران درمان شوند ولی متاسفانه این امر از توان مالی خانواده‌های آنها خارج است.

احمدی نیاز با بیان اینکه پزشکی قانونی اقداماتی از لحاظ احتساب صدمات وارده به این کودکان انجام داده ولی من به این قضیه اعتراض خواهم کرد، افزود: النهایه فعلا هیچ اقدام حمایتی از سوی دولت برای این کودکان صورت نگرفته است و بنابراین از دولت می‌خواهم که به وضعیت این کودکان به ویژه آنهایی که در اثر وجود ترکش در بدنشان درد و رنج را تحمل می‌کنند اقدام فوری انجام دهد.

انتهای پیام

کد N518424