روسیه به اروپا در مورد قطع صادرات گازش هشدار داد

روسیه نسبت به قطع صادرات گازش به اروپا هشدار داد چرا که برخی از کشورها این مقادیر گازی را مجددا برای کمک به کی‌یف صادر کرده‌اند.

روسیه نسبت به قطع صادرات گازش به اروپا هشدار داد چرا که برخی از کشورها این مقادیر گازی را مجددا برای کمک به کی‌یف صادر کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این تهدید صریح همزمان با آن صورت گرفت که وزرای انرژی برای مذاکراتی با میانجی‌گری اتحادیه اروپا در بحبوحه قطع صادرات گاز روسیه به اوکراین در برلین گردهم آمدند. این قطع صادرات باعث می‌شود که بخش‌هایی از این کشور جنگ زده زمستان امسال بدون گاز و در نتیجه بدون وسایل گرمایشی باشند.

این نشست سه جانبه با عدم اعتماد میان تمامی طرفین برگزار شد و روابط میان مسکو و کی‌یف به سرنوشت آتش بس بی‌ثبات میان اوکراین و جدایی طلبان حامی روسیه بستگی دارد.

الکساندر نوواک، وزیر انرژی روسیه تاکید کرد که صادرات مجدد مقادیر گازی به اوکراین که توسط اروپا از روسیه خریداری شده غیرقانونی است و ممکن است برای اولین بار از سال 2009 میلادی کشورهای اتحادیه اروپا از سوی شرکت گازی "گاز پروم" تامین گاز نشوند.

وی افزود: امیدواریم که شرکای اروپایی‌ ما به توافق نامه‌ها پایبند بمانند. این تنها راهی است که می‌توانیم مطمئن شویم که هیچ اختلالی در ارسال گاز به مصرف کنندگان اروپایی به وجود نمی‌آید.

اظهارات نوواک چند ساعت پس از آن منتشر شد که شرکت انرژی "نفت و گاز" اوکراین بروز اختلالی در صادرات گازی که از مجارستان دریافت می‌کرده را گزارش داد.

شرکت نفت و گاز گفت: این توقف در صادرات گاز تنها چند روز پس از سفر نمایندگانی از شرکت رورسی "گاز پروم" به مجارستان صورت گرفته است.

ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان گفت، کشورش نمی‌تواند به خاطر اوکراین خطر از دست دادن واردات گازی از روسیه را بپذیرد.

انتهای پیام

کد N518278