لاوروف: بحران امنیتی اروپا ربطی به بحران اوکراین ندارد/مشروعیت حملات آمریکا زیر سوال است

اروپا,روسيه,اوكراين,داعش

وزیر امور خارجه روسیه گفت: بحران امنیتی در اتحادیه اروپا به دلیل بحران اوکراین رخ نداده است اما این تحولات در اوکراین نشانگر شرایطی است که در منطقه یوروآتلانتیک وجود دارد.

وزیر امور خارجه روسیه گفت: بحران امنیتی در اتحادیه اروپا به دلیل بحران اوکراین رخ نداده است اما این تحولات در اوکراین نشانگر شرایطی است که در منطقه یوروآتلانتیک وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری راشا تودی، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس خبری در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک گفت: یکی از مولفه‌های اصلی امنیت اتحادیه اروپا در وضعیت غیرناتویی اوکراین است.

وی با تاکید بر اینکه گسترش ناتو "اقدامی کاملا غیر منطقی" است، گفت: طبق قوانین ناتو، اوکراین در این ائتلاف نظامی وضعیت "غیر متحد" دارد و ما باور داریم که این یکی از مولفه‌های اصلی برای تضمین امنیت اروپاست. عضویت اوکراین در این نهاد تحریک‌آمیز است و نقش نهادهای اروپایی را تضعیف می‌کند.

لاوروف تاکید کرد که روسیه هر اقدام لازمی برای ادامه مذاکرات با کی‌یف و مناطق دونتسک و لوهانسک را انجام می‌دهد.

لاوروف گفت: مذاکرات ادامه می‌یابد وهیچ طرفی منکر آن نیست و اهمیتی ندارد که کی‌یف، دونتسک و یا لوهانسک چه می‌گویند. آن‌ها موافق اقدامات آتی در چارچوب روند توافق مینسک هستند. ما با جدیت از این روند حمایت می‌کنیم و هر کاری لازم باشد که به ما بستگی داشته باشد، برای ادامه مذاکرات و موثر بودن آن انجام می‌دهیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه با تاکید بر اینکه لازم است تا به طرفین درگیری اوکراین نفوذ کرد، گفت: ما به روشی سازنده به اقداماتمان ادامه می‌دهیم و از انجام تدابیری که روند صلح را تضعیف کند، خودداری می‌کنیم. ما در تماس‌هایمان با همکاران آمریکایی و اروپایی خود توجه آن‌ها را به این نکته جلب کردیم که باید در اوکراین به صورت موثری نفوذ کرد.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که روسیه قرار است چه اقداماتی برای عادی‌سازی روابط با آمریکا انجام دهد، گفت: مسکو وضعیت را بدتر نکرده است و راه‌های ارتباطی را همچنان باز گذاشته است. ما شرایط را بد نکردیم؛ درست همان‌طور که در پرونده مگنیتسکی اقدام بدی انجام ندادیم و سپس پرونده اسنودن رو شد و آمریکایی‌ها احساس سرخوردگی کردند و تصمیم گرفتند که سفر باراک اوباما را به تعویق بیاندازند. ما روابط با آن‌ها را خراب نکردیم و هر کاری لازم باشد انجام می‌دهیم تا کانال‌های ارتباطی باز بماند. زمانی که شرکای ما آماده مذاکره باشند، ما از آن‌ها استقبال می‌کنیم.

لاوروف همچنین مشروعیت حملات هوایی آمریکا و کشورهای عربی علیه اهداف داعش در سوریه را زیر سوال برد "چرا که این اقدام بدون تایید و همکاری دمشق انجام شده است."

این اظهارات در واکنش به آغاز حملات آمریکا و برخی اعراب علیه اهداف داعش مطرح شد. آمریکا ساعاتی پیش از آغاز حملات به سوریه هشدار داد اما تایید دولت دمشق را نگرفت.

وزیر امور خارجه روسیه گفت: ما معتقدیم که هر اقدام جهانی که برای مقابله با تهدیدات تروریستی انجام می‌شود و شامل استفاده از نیروی نظامی است، باید مطابق قوانین بین‌المللی باشد. گرفتن تایید کشوری که این اقدامات در آن انجام می‌شود لازم است. بسیار اهمیت دارد که چنین همکاری‌ای با مقام‌های سوریه ایجاد شود و خصوصا هم‌اکنون که این یک حقیقت مسلم شده است. کنار گذاشتن مقام‌های سوری از این تلاش که در خاک کشور آنها انجام می‌شود، نه تنها بر خلاف قوانین بین‌المللی است بلکه اثرگذاری این تلاش‌ها را کم می‌کند.

لاوروف گفت: اوباما به دنبال حمایت بین‌المللی برای ایجاد ائتلاف نظامی علیه گروه تروریستی داعش بود. روسیه معتقد است که تمام کشورها باید تقویت شوند و بتوانند که با تهدیدات تروریستی علیه امنیتشان از جمله تهدیدات تروریستی مقابله کنند. ما با جدیت علیه تروریسم مقابله می‌کنیم و این تنها به زمانی که یک فرد یک ائتلاف را اعلام کند، محدود نمی‌شود. ما فعالانه از کشورهای این منطقه برای رویارویی با این تهدید حمایت می‌کنیم و این اقدامات از مدت‌ها پیش آغاز شده است.

انتهای پیام

کد N518266