وزرای گروه 77 و چین اعمال تحریم‌های غیرقانونی علیه ایران را محکوم کردند

ايران,وزير امور خارجه,سازمان ملل متحد,تحريم,نيويورك

بیست و هشتمین نشست وزرای امور خارجه گروه 77 و چین، در حاشیه شصت و نهمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک تشکیل شد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) در انتهای این نشست که به ریاست خوزه آنتونیو زامورا گوتیرز، وزیر محیط زیست دولت بولیوی، به عنوان رئیس سال 2014 این گروه، روز جمعه 4 مهر 1393 برگزار شد، اعلامیه وزرای گروه 77 و چین با اجماع و حمایت عمومی به تصویب رسید.

اعلامیه مصوب گروه 77 و چین، به عنوان بزرگترین گروهبندی موجود در سازمان ملل متحد با 133 کشور عضو، شامل 89 بند در زمینه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی است.

در بندهای 47 و 50 این اعلامیه که به پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران ارائه شد وزرای امور خارجه هرگونه اعمال قوانین و مقررات فرامرزی و اقدامات یکجانبه اجباری به هر شکل، اعم از تحریم های یکجانبه را علیه کشورهای در حال توسعه قویا رد کردند و بر لزوم رفع سریع همه آن‌ها تأکید داشتند.

وزرای امور خارجه گروه 77 و چین همچنین در این اعلامیه برای اولین بار، به صراحت اعمال تحریم های اقتصادی یکجانبه علیه جمهوری اسلامی ایران را غیرقابل قبول دانستند.

در این رابطه، گروه 77 و چین اعلام داشت که این تحریم ها تأثیر منفی بر توسعه و شکوفایی مردم ایران دارد و خواهان برداشتن سریع این تحریم‌ها شد.

در این اعلامیه همچنین آمده است که این نوع اقدامات نه تنها موجب تضعیف قواعد مندرج در منشور ملل متحد و حقوق بین الملل می‌گردد، بلکه تا حد بسیار زیادی بر آزادی تجارت و سرمایه گذاری تأثیر منفی می‌گذارد.

براین اساس، وزرای گروه 77 و چین از جامعه بین‌المللی خواستند تا فورا اقدامات مؤثری را برای توقف استفاده از این تحریم های اقتصادی اجباری یک‌جانبه علیه کشورهای درحال توسعه اتخاذ نمایند.

لازم به ذکر است که در این اعلامیه، که هر ساله در انتهای نشست وزرای امور خارجه این گروه در حاشیه نشست مجمع عمومی صادر می شود، بندهای جداگانه ای نیز در محکومیت اعمال تحریم علیه کوبا و سودان نیز آمده است.

این اعلامیه همچنین به مباحث مهمی نظیر اهداف توسعه هزاره، اهداف توسعه پایدار، دستور کار توسعه بعد از 2015، ، همکاری‌های جنوب-جنوب، فقرزدایی، کنفرانس سوم تأمین مالی برای توسعه، نیازها و درخواست‌های کشورهای در حال توسعه، تعهدات و الزامات کشورهای توسعه یافته، اصلاح ساختار اقتصادی و مالی بین‌المللی، اصلاح و احیای ساختار سازمان ملل متحد، کمک‌های توسعه‌ای، محیط زیست و تغییرات آب و هوا، وضعیت اسفناک مردم سرزمین‌های اشغال شده فلسطین، اوضاع اقتصادی کرانه باختری، وضعیت سرزمینی مرتبط با جزایر مالویناس، و ... می‌پردازد.

انتهای پیام

کد N518259