امام گفت «حاضرم دست من قطع شود»

غلامعلی رجایی - مشاور رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام - خاطره جالبی را از امام خمینی (ره) نقل کرده که خود، از سرلشکر ظهیرنژاد شنیده بود.

به گزارش ایسنا، رجایی در روزنامه شرق نوشت: «این روزها ایران عزیز آکنده از عطر و بوی فرهنگ جهاد و شهادت است. به روان همه رزمندگان شهید و بازمانده از راه شهادت و امامی که سلسله‌جنبان این قافله نور بود، درودی خالصانه دارم و به همین مناسبت ناگفته‌ای را که خود من راوی اول آن هستم به محضر ملت بزرگ ایران تقدیم می‌کنم.

پس از عملیات «فاو» در سال 64 در قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) که کنار اروندرود و روبروی بندر فاو قرار داشت، در خدمت سرلشکر شهید قاسمعلی ظهیرنژاد، از فرماندهان عالی‌رتبه ارتش در جنگ بودم. بحث از امام(ره) شد و علاقه ایشان به رزمندگان اسلام؛ به مرحوم ظهیرنژاد گفتم خاطره‌ای از دیدارهایی که با امام داشته‌ای برایم بگو. آن مرحوم با لبخند شیرینی بر لب با محبت خاصی دست مرا در دست خود گرفت و با همان لهجه زیبای ترکی گفت آقای رجایی، خاطره شیرینی از امام را برایت می‌گویم که تا به‌حال گفته نشده است.

او ادامه داد: در یکی از دیدارهایم با امام که با چند نفر از فرماندهان عملیاتی ارتش در محضر امام بودیم و در اتاق ایشان کالک و نقشه عملیاتی را پهن کرده و برایشان وضعیت منطقه را توضیح می‌دادیم، پس از اینکه گزارش تمام شد، منتظر ماندم که اگر امام سوالی دارند، بفرمایند تا خدمتشان توضیح بیشتری بدهم. امام فرمودند آقای ظهیرنژاد حرف‌هایتان تمام شد؟ عرض کردم بله آقا. تا این را گفتم دیدم امام دستشان را دراز کردند و روی نقشه گذاشتند و خطاب به من و کسانی که در خدمتشان بودند، گفتند: ببینید، اگر دشمن بخواهد به اندازه این پنجه و کف دست من چند سانتیمتر از خاک ایران را اشغال و از نقشه جدا کند من ترجیح می‌دهم این پنجه دست من قطع شود ولی این چند سانتیمتر از خاک ایران جدا نشود.

بارها گفته و نوشته‌ام ایران و ایرانی بعد از لطف خدا و پایمردی فرزندان خود در قطعه هشت‌ساله مدیون امام خمینی است.»

انتهای پیام

کد N518256