یک عضو بنیاد باران

نهادینه کردن گفت‌وگو زمینه‌های خشونت‌طلبی را از بین می‌برد

سیاسی

یک عضو بنیاد باران با اشاره به حضور جریان‌های افراطی و خشونت‌گرا در منطقه، اظهار کرد: هرچه میزان گفت‌وگو در میان اندیشه‌ها، کشورها و نهادها توسعه یابد به همان میزان زمینه‌های ایجاد خشونت از بین می‌رود.

یک عضو بنیاد باران با اشاره به حضور جریان‌های افراطی و خشونت‌گرا در منطقه، اظهار کرد: هرچه میزان گفت‌وگو در میان اندیشه‌ها، کشورها و نهادها توسعه یابد به همان میزان زمینه‌های ایجاد خشونت از بین می‌رود.

عبدالله ناصری در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این‌که بخشی از خشونت‌گرایی ریشه در باورها و تفکرات تاریخی ملل دارد، گفت: رویکردهای تعادلی و افراطی در میان ملل مختلف قابل مشاهده است.

وی افزود: در حال حاضر در حوزه جغرافیای دنیای اسلام ما شاهد خشونت طلبی‌های گوناگونی هستیم. گروه‌هایی مثل داعش و طالبان با برداشت خاص خود از اسلام به خشونت‌گرایی روی ‌آورده‌اند. رویکرد اسلام انقلابی که آنها انتخاب کرده‌اند را کسانی مثل سیدقطب در دوره حاکمیت استعمار ترویج کردند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب همچنین با بیان این‌که زمینه‌های اجتماعی مثل فقر مروج خشونت‌طلبی است، افزود: گاهی خشونت نیز از نهادهای حاکمیت الگو گرفته می‌شود به این معنا که نهادهای قدرت خشونت طلبی را ترویج می‌کنند. به طور مثال این اتفاق در دوره بوش در نظام سیاسی آمریکا رخ داد. ما در کشور خود شاهد هستیم حتی این تفکر توسط بخشی‌هایی از حاکمیت مورد حمایت قرار می‌گیرد.

به گفته وی اگر گفت‌وگو به عنوان یک مهارت در جامعه نهادینه شود خشونت‌طلبی زایل و ضعیف می‌شود.

این عضو بنیاد باران همچنین با بیان این که اسلام رادیکال دارای تریبون‌های قدرتمندی است و رسانه‌های غربی برای تخریب چهره اسلام واقعی، گروه‌های افراطی را به عنوان مسلمانان واقعی معرفی می‌کنند، تصریح کرد:پس از 11 سپتامبر آمریکا با بهانه مقابله با تروریسم جوامع اسلامی مختلفی را مورد هدف قرار داد و با این اقدام اندیشه ضدغربی را در این جوامع رشد داد.

ناصری در پایان با بیان این‌که در فضای مبهم جریان‌های رادیکال قدرت را در دست می‌گیرند اظهار کرد: تریبون اسلام رحمانی تریبون ضعیفی است. اکنون زمان آن است که اسلام واقعی توسط علمای شیعه و سنی به مسلمانان و مردم جهان معرفی شود.

انتهای پیام

کد N518248