ظریف در کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد:

زمان به سود مردم فلسطین و به ضرر دشمنان آن کشور در جریان است

سیاست خارجی

وزیر امور خارجه گفت: زمان به سود مردم فلسطین و به ضرر دشمنان آن کشور در جریان است و این به معنی شکل گیری روند مهمی در سطح بینالمللی در ارتباط با مسئله فلسطین است.

به گزارش خبرگزاری مهر، نشست کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد در سطح وزرای خارجه روز گذشته به ریاست ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در مقر سازمان ملل تشکیل شد.

در این نشست بدوا نماینده فلسطین گزارشی در مورد آخرین تحولات مسئله فلسطین ارائه کرد و بخش عمده ای از سخنانش را به برنامه حکومت خودگردان برای طرح قطعنامه ای در شورای امنیت با هدف تعیین ضرب الاجلی برای خاتمه اشغال اراضی فلسطینی اختصاص داد.

وی گفت: فلسطین در نظر دارد که قطعنامه ای با این مضمون در ماه آبان و در زمان ریاست آرژانتین بر این شورا جهت تصویب ارائه کند. سپس در این نشست وزرای خارجه کوبا، زیمبابوه، الجزایر، اندونزی، سنگال، هند، معاون وزیر خارجه مصر و سفرای مالزی و آفریقای جنوبی سخنرانی کردند.

وزیر خارجه ایران نیز در این نشست طی سخنانی ضمن تسلیت به فلسطینیان به خاطر تلفات و خسارات وارده توسط رژیم اشغالگر قدس در جریان تجاوز دو ماهه آن رژیم به غزه، اضافه کرد: متاسفانه با توجه به ماهیت تجاوزکارانه این رژیم، مشکل می توان امیدوار بود که این تجاوزات در آینده باز هم تکرار نشود.

ظریف اضافه کرد: با این حال نکته مثبت این است که جوامع و دولتهای مختلف بیش از پیش نسبت به حقانیت مردم فلسطین و ماهیت تجاوزکارانه رژیم اشغالگر قدس واقف می شوند.

وی به عنوان مثال در این مورد به رای مثبت بیش از دو سوم اعضای مجمع عمومی به نفع ارتقاء موقعیت فلسطین در سازمان ملل، آگاه شدن فزاینده جوامع اروپایی به سیاستهای تجاوزکارانه رژیم مذکور و حتی مخالفت رو به رشد مردم آمریکا بخصوص جوانان این کشور با این سیاستها اشاره کرد.

وزیر امور خارجه با استناد به این تحولات تاکید کرد: زمان به سود مردم فلسطین و به ضرر دشمنان آن کشور در جریان است و این به معنی شکل گیری روند مهمی در سطح بینالمللی در ارتباط با مسئله فلسطین است.

ظریف افزود: وظیفه ما دوستان فلسطین این است که با اتخاذ سیاستهای مناسب این روند را تقویت کنیم. وی در این رابطه ضمن ابراز خرسندی از تحولات مثبت در جهت اتحاد جناحهای فلسطینی طی چند روز اخیر، اظهار امیدواری کرد که تحقق این امر بیش از پیش به تقویت روند رو به رشد مبارزات مردم فلسطین برای رفع اشغال و بی اعتباری کامل رژیم صهیونیستی در جامعه بین المللی منجر شود.

در خاتمه این نشست اعلامیه کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد که مذاکره در مورد آن قبلا در سازمان ملل متحد انجام شده بود با اجماع به تصویب وزرا رسید.