عبد الباری عطوان: گروهی به نام «خوراسان» وجود ندارد/ عرب‌ها به امید سرنگونی اسد به ائتلاف پیوستند

تسنیم نوشت:

نویسنده مشهور عرب نوشت که پنج کشور عربی شرکت کننده در ائتلاف بین المللی علیه گروه تروریستی داعش به این امید که این حملات به براندازی نظام اسد منتهی شود، به آن پیوستند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه رای الیوم، عبدرالباری عطوان نویسنده و تحلیلگر مشهور جهان عرب با اشاره به مشارکت جنگنده های عربستان، امارات متحده عربی، قطر، بحرین و اردن در حملات هوایی به مقر داعشی‌ها در سوریه گفت: می توان حدس زد که عربها در مقابل پیوستن به ائتلاف بین المللی علیه داعش و شرکت در حملات هوایی از آمریکا قول گرفتند که این حملات به سرنگونی نظام بشار اسد در سوریه منتهی شود همانطورکه پیش از این حملات نیروهای ناتو به لیبی موجب سرنگونی نظام معمر قذافی شد.
وی با انتشار مقاله‌ای در این باره نوشت: با مشاهده تصاویر مربوط به جنگنده های پنج کشور عربی و شادی خلبانان آن از نابودی مواضع و اهداف گروههای جهادی تند رو و به عبارت بهتر دولت اسلامی در عراق و شام و جبهه النصره و نیز گروه موسوم به آزادگان شام و هیجان آنان برای کشتار هرچه بیشتر تروریست ها و البته بسیاری از غیرنظامیان و چه بسا کودکان، چشم خود را بسته و این رویا را تصور کردم که خلبانان از ماموریت فلسطین اشغالی به پایگاه‌های خود بازگشته‌اند؛ ماموریتی که در جریان آن با جنگنده‌های اسرائیلی که بمب‌های خود را بر سر اهالی بی‌گناه و در محاصره غزه ریختند، باز می‌گردند.
به هر حال خواب و رویا شیرین است و بر اساس قوانین ضد تروریستی آمریکا و کشورهای عربی ممنوعیتی نیز برای آن وجود ندارد و شاید در این شرایط سخت که در تاریخ امت عرب بی‌سابقه است، خواب و رویا پردازی تنها چیزی باشد که برای آنان باقی مانده است.
عطوان یادآور شدکه سخنگوی وزارت دفاع آمریکا تاکید کرد که جنگنده های عربی در حملات هوایی اخیر علیه مواضع داعش در سوریه شرکت گسترده و فعالی داشتند و 10 جنگنده از عربستان و امارات به همراه 6 جنگنده آمریکایی پالایشگاه‌های نفت تحت تسلط داعش را هدف قرار داده و آن را به طور کامل ویران کردند.
در این شرایط روشن است که ماموریت خلبان های عرب ساده و کاملا بی خطر است، زیرا شرایط پرواز برای آنان مهیا بوده و قربانیان نیز عرب‌ها و مسلمانان هستند و دشمن هیچ رادار، توپخانه و یا موشک‌های ضد هواپیما در اختیار ندارد، و به نوشته روزنامه سوری الوطن، دولت سوریه نیز که تهدید کرده بود هر هواپیمایی که حریم هوایی آن را نقض کند، منهدم می‌سازد، خود را در یک جبهه در کنار آمریکایی‌ها و در مقابل تروریسم می‌بیند.
به هرحال حملات هوایی به مواضع تروریست ها در سوریه کمک می‌کند که متوجه شویم چرا آمریکا از تجهیز مخالفان مسلح سوریه به موشک‌های دوش پرتاب، خودداری کرده و به کشورهای عربی نیز اجازه این کار را نداد.
به عبارت بهتر دلیل این اقدام آمریکا این بود که بیم داشت برخی از این موشک‌ها به دست گروههای تندرو در سوریه افتاده و در نتیجه آنان نیز در آینده از آن علیه هواپیماهای آمریکایی و عربی استفاده کنند.

قول آمریکا به عرب‌ها برای سرنگونی نظام بشار اسد
عطوان در ادامه این مطلب نوشت: هر چند نمی توان پیش بینی کرد که پنج کشور عربی مزبور پس از پایان حملات هوایی و زمانی که دیگر چیزی برای بمباران باقی نماند و به عبارت بهتر پس از نابودی پالایشگاه‌های ابتدایی نفت تروریست‌ها و برخی مواضع گروه‌های تروریستی و نیز زیرساخت‌های آنان در مرحله بعد نیروی زمینی به سوریه اعزام خواهند کرد یا خیر؟ اما می‌توان حدس زد که اگر آمریکا به آنان قول نمی‌داد که هدف نهایی این جنگ تغییر نظام سوریه است، آنان در این حملات شرکت نمی‌کردند زیرا این حملات هم شبیه حملات هواپیماهای ناتو به لیبی است که در نهایت منجر به سرنگونی نظام معمز قذافی شد.
اما آنچه احتمال صحت حدس و گمان ما را تقویت می کند، اظهارات لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه است مبنی بر اینکه دشمنان کشورش در سوریه دو برابر شده‌اند و دشمن شماره یک همان بشار اسد است و پس از آن دولت اسلامی در عراق و شام قرار دارد.

دمکراسی و حقوق بشر بهانه‌ای برای منحرف کردن افکار عمومی است
اظهارات وزیر خارجه فرانسه بسیار حائز اهمیت بوده و بیانگر سیاست‌های کلی این جنگ و نیز ماموریت هر یک از طرف‌های شرکت کننده در آن است، بنابراین هدف از طرح مسائلی مانند دمکراسی و حقوق بشر و نیز افراط گرایی اسلامی چیزی جز منحرف کردن نگاه‌ها از واقعیت ها نیست، درست همانطور که قبلا در مورد سلاح کشتار جمعی در عراق مطرح شد.
عطوان در بخش دیگری از این مطلب یادآور شد که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در سخنان اخیر خود در مورد حملات هوایی به سوریه گفت که وی شروع این حملات را شتاب بخشید؛ زیرا گرو تروریستی خوراسان وابسته به القاعده نقشه اجرای عملیات تروریستی در آمریکا و کشورهای اروپایی را طراحی کرده و درصدد بود آن را از سوریه به اجرا درآورد.
وی افزود: «سوگند به پروردگار که از زمان تشکیل القاعده در سال 1996 تمام گروه‌های ریز و درشت مرتبط با آن را پیگیری کردم و دو کتاب نیز در این باره نوشته‌ام و سومی نیز در دست چاپ است، اما به هیچ وجه اسم گروهی به نام خوراسان به گوشم نخورده است و فقط اوباما است که این نام را به زبان آورده است.

الظواهری به تاسیس گروه موسوم به خوراسان نیازی ندارد
از سوی دیگر باید پرسید ایمن الظواهری چه نیازی دارد که برای عملیاتی که اوباما به آن اشاره دارد، گروه جدید را در سوریه تاسیس کند در حالی که سه گروه بزرگ مانند دولت اسلامی در عراق و شام، جبهه النصره و احرار الشام را در اختیار دارد و علاوه بر این ده‌ها گروه کوچک دیگر که پیرو افکار و ایدئولوژی القاعده هستند نیز وجود دارند.
سوال دیگر اینکه چگونه این گروه عملیات تروریستی را علیه آمریکا به اجرا در خواهد آورد در حالی که گروه بزرگتر از آن یعنی القاعده تقریبا از 10 سال پیش به دلیل اقدامات امنیتی فوق العاده در تمام فرودگاه‌های غرب از اجرای چنین عملیاتی ناتوان مانده است؟

ائتلاف علیه داعش مبتنی بر نقشه کاملا دقیق و بررسی شده است
عطوان تاکید کرد: ائتلاف بین المللی جدید به رهبری آمریکا بر اساس نقشه کاملا دقیق و بررسی شده عمل می‌کند که فصل نخست آن به اختصار به شرح زیر است:
نخست: خشکاندن منابع مالی داعش از طریق بمباران 22 پالایشگاه نفتی در منطقه دیرالزور و الرقه واقع در شمال و شرق سوریه که روزانه دو میلیون دلار در آمد دارد.
دوم: از بین بردن نیروی انسانی داعش با استفاده از قطعنامه شورای امنیت به استناد بند هفتم منشور سازمان ملل مبنی بر اینکه هیچ دولتی نباید اجازه دهد که مبارزان خارجی به گروه‌های تروریستی به ویژه داعش ملحق شوند و این اقدام جرم محسوب می شود.
این دو هدف تا حدودی با نابودی پالایشگاه‌های مزبور و سایر چاه‌های نفت تحقق می‌یابد به اضافه اینکه ترکیه هزار تبعه کشورهای مختلف را که در راه ملحق شدن به دولت اسلامی در عراق و شام بودند، بیرون راند.
اما منظور از اینکه این دو هدف به طور تقریبی تحقق یافته است، این است که اگر آمارهای خارجی مبنی بر اینکه دارایی داعش حدود پنج تا هفت ملیارد دلار است، درست باشد، پس این گروه می‌تواند به مدت پنج سال از درآمد نفتی بی‌نیاز باشد.
اما در مورد اقدام ترکیه به سد کردن راه پیوستن مبارزان به صف داعش باید گفت که همه این افراد از خاک ترکیه عبور نمی‌کنند، بلکه برخی از آنان در داخل عراق و سوریه هستند از همین رو باید یادآور شد که تنها در انگلیس حدود 250 هزار پناهنده غیرقانونی حضور دارند که از راه غیرقانونی و با استفاده از قاچاق چیان انسان و یا با کمک آنان وارد این کشور شدند.
عطوان در ادامه گفت: اما این موضوع که هدف آمریکا و متحدان آن از ائتلاف علیه داعش، گردآوری تروریست های اسلام گرا در یک نقطه و نابودی آنان به طور یکجا است، جای تردید دارد به ویژه اینکه حتی برخی اسلامگرایان خود در صحت این ادعا به دیده تردید می‌نگرند؛ زیرا برخی از کشورهایی که اکنون به ائتلاف بین المللی علیه داعش ملحق شده‌اند، همان کشورهایی بودند که به مخالفان سوریه برای سرنگونی نظام بشار اسد کمک کردند و به تندروهای اسلامگرا از کشورهای مختلف جهان اجازه دادند از ترکیه ، اردن و عراق عبور کرده و آنان را آموزش داده و تحت حمایت مالی قرار دادند.
به هر حال این جنگ همچنان در روزها و هفته های نخست خود متزلزل است ، از همین رو ارزیابی آن و پیش بینی نتایج و در نتیجه صدور حکم در مورد آن دشوار است، زیرا هر ائتلافی ممکن است دستخوش تغییر شده و برخی از اعضای آن انصراف داده و اعضای جدیدی به آن ملحق شوند و تفنگ‌های برخی از شانه راست به شانه چپ یا برعکس جابجا شود، بنابراین جنگ‌ها همواره در دل خود رخدادهای غیر منتظره‌ای را جا می‌دهند و همه نقشه‌ها و اجرای آن همانطور که طراحان آن پیش بینی کرده و در نظر دارند، پیش نمی‌رود.

5252

کد N518031