مصری در گفت و گو با ایلنا:

استیضاح‌ها صدمه‌ای به روابط دولت و مجلس نمی‌زند

مجلس

بهترین کمک به دولت‌ها این است که آن نفری که به نظر مجلس کار درستی انجام نمی‌دهد و بر کل دولت اثر منفی می‌گذارد را حذف کنند تا دولت راحت‌تر کارش را انجام دهد.

 نماینده مردم کرمانشاه با بیان اینکه به هیچ عنوان آن بخش از سوالات یا استیضاح‌هایی که به صلاح و مصلحت کشور است را تهدیدی برای قوه مجریه نمی دانم، گفت:استیضاح‌ها صدمه‌ای به روابط دولت و مجلس نمی‌زند.

ممکن است همه وزرا کار درست انجام دهند اما یک نفرشان کارش غلط باشد. اتفاقا بهترین کمک به دولت ها این است که آن نفر که به نظر مجلس می رسد که کار درستی انجام نمی دهد و بر کل دولت اثر منفی می گذارد را حذف کنند تا دولت راحت تر کارش را انجام دهد كه این موضوع در همه جای دنیا حاكم است.

عبدالرضا مصری در مجلس در گفت و گو با خبرنگار ایلنا در ارزیابی از روابط دولت و مجلس گفت: اگر بخواهیم بگوییم که هرکسی بخواهد به وظیفه قانونی خود عمل کند به روابط دو قوه خدشه وارد کرده است جفا در حق دولت و مجلس است. بعضی‌ها اینگونه می‌خواهند عنوان كنند که اگر استیضاحی در كشور صورت بگیرد، پس مجلس و دولت روابط خوبی ندارند.

نماینده مردم كرمانشاه در مجلس ادامه داد: در یک مجلس ممکن است همه نماینده ها عملکرد بسیار مثبتی داشته باشند ممکن هم هست یک نفر عملکرد مثبتی نداشته باشد اما این به آن معنا نیست که اگر عمل مثبتی وجود نداشته باشد بنابراین مجلس دیگر به درد نمی خورد.

این نماینده مجلس تصریح كرد: ممکن است همه وزرا کار را درست انجام دهند اما کار یک نفرشان غلط باشد. اتفاقا بهترین کمک به دولت‌ها این است که آن نفری که به نظر مجلس کار درستی انجام نمی‌دهد و بر کل دولت اثر منفی می‌گذارد را حذف کنند تا دولت راحت‌تر کارش را انجام دهد. این موضوع در همه جای دنیا حاكم است.

مصری با تاکید براینکه شاهد بهترین وضعیت از بعد نظارت در کشور هستیم، اظهارکرد: زمانی که وزیر بودم هر زمان که سوالی از من شد احساس نکردم که مجلس دارد با من مقابله می کند. همیشه سوالاتشان را پاسخ داده ام. جواب همه نمایندگان را چه قانع کننده بوده و چه نبوده، داده ام و این را باید بدانیم که اگر وزیر یا نماینده شدیم صددرصد تمام امورمان درست نیست و همواره یک نقدهایی وارد است. حال این نقد زمانی ضرری برای جامعه ندارد اما زمانی برای جامعه ضرر دارد که آنجا باید پاسخگو باشیم. به هیچ عنوان آن بخش از سوالات یا استیضاح‌هایی که به صلاح و مصلحت کشور است را تهدیدی برای قوه مجریه نمی دانم.

نماینده كرمانشاه در مجلس خاطرنشان كرد:همه نمایندگان می‌دانند در زمانی که وزیر بودم هیچ وقت به هیچ کدام از آنها مراجعه نکردم که سوالشان را پس بگیرند زیرا اعتقاد دارم باید پاسخگو بود.در حال حاضر عمده سوالات از وزرا به قانع شدن نمایندگان منجر می شود. یک وزیری هم بوده مانند وزیر علوم که ۱۰ بار مجلس به آن فرصت داده اما دیگر مجلس که نمی تواند کار مردم را رها کند که کسی فکر و یا برداشت دیگری نداشته باشد.

وی ادامه داد: این شرایط صدمه ای به روابط دولت و مجلس به وجود نخواهد آورد زیرا برای وزیری است که قانون را رعایت نکرده شرایط خاصی تعریف شده است. این یک قانون است و این طور تعریف شده که حتی مجلس در صورت عدم عملکرد درست، هیات رییسه خود را هم می‌تواند استیضاح کند. نماینده مجلس حتی می تواند رییس جمهور را هم استیضاح کند و این تاثیری در روابط دو قوه ندارد.

کد N517905